Keşmirli liderler haklarındaki rüşvet iddialarını reddetti

Keşmirli liderler, Hindistanlı eski bir istihbaratçının kendileri hakkında ortaya attığı rüşvet iddialarını asılsız olarak nitelendirdi

Keşmirli liderler haklarındaki rüşvet iddialarını reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmirli Müslüman liderler, eski Hindistan İstihbarat şefi AS Dulat’ın rüşvet aldıkları yönündeki açıklamalarını yalan olarak nitelendirerek reddetti.

İstihbarat Şefi AS Dulat, bir Hindistan gazetesinde yayınlanan röportajında bağımsızlık yanlısı ve Hindistan yanlısı birçok Keşmirli liderin ve savaşçının rüşvet aldığını iddia etmişti.

"Hiç kimsenin rüşvete karşı bağışıklığı yok. Savaşçılar, siyasetçiler, ayrılıkçılar… Geçen yıllar içinde istihbarat olarak hepsine rüşvet verdik. Bunu yaparak ISI (Pakistan istihbarat servisi) ne yapıyorsa daha iyisini yapabileceğimi göstermek istedik, öldürmek dışında..." diye konuşan Dulat'ın iddiaları bağımsızlık taraftarları Seyid Ali Şah Gilani ve Jammu Keşmir’deki diğer liderler tarafından yalanlandı.

Dulat'ın ortaya attığı iddialardan biri de ayrılıkçı bir komutanın oğlu olan Seyid Selahaddin'in Keşmir'in merkezinde tıp okuluna girmesinin de istihbaratın verdiği rüşvet çeşitlerinden biri olduğu şeklinde idi.

Bir okuldan buraya naklolan Selahaddin’in ailesi oğlunun durumu kabul etti fakat bunun bir rüşvet olmadığını, Hindistan tarafından zorunlu tutulan bir güvenlik önlemi olduğunu kaydetti.

Kariyerine polis istihbarat bürosunda başlayan Dulat, 2000 yılında Hindistan Milli İstihbarat Şefi olarak emekli oldu. Yayınlanacak kitabı için çeşitli TV ve gazete organlarına demeçler veren Dulat, istihbaratın 1990'lardaki vahşi yöntemlerini es geçerek Keşmir bölgesindeki liderleri nasıl rüşvet vererek kendi taraflarına çektiğini anlattı.

Keşmir'de yaşayan insan hakları aktivisti Hurrem Pervez konu ile ilgili olarak uzun yıllar Hindistan Devleti için çalışan Dulat'ın devlet sırlarını açığa çıkarmayacağını, bunun liderlerin itibarını zedelemekle Keşmir direnişinin ruhunu kırmak için denenen başka bir oyun olduğunu söyledi.

Geçmişte Pakistan Çin savaşına şahit olmuş Keşmir 1989'dan beri Hindistan'ın işgali altında. O zamandan beri yetmiş bin Keşmirli Hindistan tarafından öldürüldü.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 12:30
banner53
YORUM EKLE

banner39