banner39

Keşmirli Müslüman lider serbest, Modi zor durumda

Keşmirli Müslüman lider Alam Bhat'ın serbest kalması Hindistan Başbakanı Modi'nin hesaplarını zora soktu

Asya 10.03.2015, 09:46 10.03.2015, 09:46
Keşmirli Müslüman lider serbest, Modi zor durumda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmir'de koalisyon ortağı olarak ilk defa bölgede iktidara gelen Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) ve lideri olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Keşmir'le ilgili sevinci kısa sürdü. Keşmir hükümetinin Müslüman koalisyon ortağının aldığı karar, Modi'yi Hindistan'daki Hindu milliyetçilerine karşı zor duruma düşürdü. 

Keşmir'de hapiste tutulan bağımsızlık yanlısı Müslüman lider Masarat Alam Bhat geçtiğimiz hafta sonu Keşmir'de yeni kurulan hükümet tarafından serbest bırakıldı. Keşmir'de kurulan koalisyon hükümetinde büyük ortak Müslümanların partisi olan Halkın Demokratik Partisi'nin (PDP) aldığı bu karar, Modi'nin ve BJP'nin Hindu milliyetçileri gözünde zor duruma düşmesine neden oldu.

MODİ TEPKİLERİ YUMUŞATMAYA ÇALIŞIYOR

Müslüman lideri serbest kalmasına sinirlenen Modi Hindistan meclisindenden kendisine yönelik gelen tepkileri de yumuşatmak için yaptığı açıklamasında, "Tıpkı diğer milletvekilleri gibi ben de kızgınım ve bu serbest bırakmayı kınıyorum" dedi.

Hindistan Başbakanı Modi, bundan 10 ay önce yapılan seçimlerin sonudunda Hindistan'da iktidara geldi. Modi seçim vaadi olarak hızlı ekonomik dönüşümlerden bahsetmişti. Modi'nin bu dönüşümleri yapması için vaktinin azalmaya başladığı ifade ediliyor. Hem yabancı yatırımcıların hem de Modi'ye ekonomik dönüşüm için oy verenler vaatlerin bir an önce yerine getirilmesini bekliyor. Ancak Keşmir'de koalisyon ortağı olduktan sonra, Hindu milliyetçilerini rahatsız eden bir kararın Keşmir hükümeti tarafından alınması, Modi'nin Hindistan meclisindeki desteğini azaltacak bir gelişme olarak görülüyor.

ZAMAN MODİ'NİN ALEYHİNE İŞLİYOR

Modi Hindistan meclisinden, serbest piyasa yanlısı bazı kararlar çıkarmayı planlıyor. Ancak bunun için acele etmesi gerektiği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili Mint gazetesine konuşan Hindistan Maliye Bakanı Yardımcısı Jayant Sinha, "Zaman hükümetin aleyhine işliyor" dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?