banner15

Keşmirliler Modi'yi protestoya hazırlanıyor

Keşmirliler, bölgeye bir dizi açılışa katılmak üzere gelecek olan Hindistan Başbakanı Modi'yi protesto etmeye hazırlanıyor

Keşmirliler Modi'yi protestoya hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmirliler, geçtiğimiz ay Hindistan başbakanlığına seçilen Narendra Modi’nin bölgeyi ziyareti sırasında protesto gösterisi yapacak.

Yarın Keşmir’i ziyaret etmesi beklenen Modi’ye Müslümanlar büyük tepki gösteriyor. Seçildikten sonra yaptığı bir açıklamada Keşmir’e özerklik veren anayasa maddesini kaldıracağını ifade eden Modi’ye Keşmirliler bölgenin Hindistan’a bağlı olmadığını belirterek tepki göstermişti.

Modi’ye ziyareti sırasında Cuma günü boyunca protesto gösterileriyle tepki gösterilecek. Hindistan başbakanı, bölgede çeşitli açılışlara aktrılacak.

Hindistan'da iktidara gelen aşırı milliyetçi Modi, 2002'de yüzlerce Müslümanın hayatını kaybettiği Gujarat katliamını teşvik etmekle suçlanıyor. Modi'nin başbakan olduğu dönemde Gujarat'ta Hinduların Müslümanlara saldırması sonucu 800'den fazla Müslüman ölmüştü. Modi o dönem olaylara göz yummuş, sonraki dönemlerde de katliamı teşvik etmekle suçlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 15:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48