banner39

Keşmirliler saldırılardan tedirgin

Hindistan'da genel seçimler devam ediyor. Seçimlerde favori olarak gösterilen Modi'nin Keşmirli Müslümanlara yönelik saldırgan söylemleri Keşmir'de tedirginliğe neden oluyor

Asya 24.04.2014, 16:30 24.04.2014, 16:30
Keşmirliler saldırılardan tedirgin

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyanın en büyük ve en uzun süreli seçiminin devam ettiği Hindistan'da, seçimin 6. aşamasında 11 eyalette oy kullanımı başladı.

Hindistan'da genel seçimler devam ederken adaylar arasından favori olarak gösterilen Janata Partisi (BJP) lideri Narendra Modi'nin Keşmirli Müslümanlara yönelik saldırgan söylemleri Keşmir'de tedirginliğe neden oluyor.

Ülkede 7 Nisan'da başlayan ve 6'ncı aşamasına giren seçimin bugünkü bölümündeki eyaletler, parlamentoda 117 milletvekiliyle temsil edilecek.

Stratejik öneme sahip Cammu Keşmir, Tamil Nadu, Uttar Pradeş, Bihar, Maharashtra, Batı Bengal, Chhattisgarh, Madhya Pradeş, Jharkhand, Assam, Rajasthan ve federal bölge Puducherry'de halk oylarını kullanıyor.

Seçimin tarihi öneme sahip bu aşamasında, 117 koltuk için 2 bin 77 aday yarışıyor.

Bu arada Hindistan mahkemesi, muhalefet partisi Janata Partisi (BJP) adaylarından Giriraj Singh'nin, ''BJP lideri Narendra Modi'yi eleştirenlerin yerinin Hindistan olmadığı, Pakistan'a gitmeleri gerektiği" yönündeki sözlerinin halkı kışkırttığı gerekçesiyle Singh hakkında yakalama emri çıkardı. Yüksek Seçim Komisyonu ise Singh'nin seçim bölgesinde kampanya düzenlemesini yasakladı.

9 aşamada yapılacak seçim, 12 Mayıs'ta sona erecek. Seçim sonuçlarının 16 Mayıs'ta açıklanması bekleniyor. Parlamentoya gidecek 543 milletvekilinden 111 için halk ilk dört aşamada oy kullanmıştı. Seçimin 4 aşamasında Assam eyaletindeki 5, Tripura eyaletindeki 1, Mizoram eyaletinde 1,  Assam, Tripura, Sikkim ve Goa eyaletlerinden 7 seçim bölgesinde halk sandık başına gitmişti. 

Adaylar, seçim kampanyalarında yolsuzluk, yüksek enflasyon, işsizlik gibi sorunları dile getirdi. Seçimde toplam 815 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor. Seçmen sayısı, son seçimin yapıldığı 2009'dan bu yana yaklaşık 100 milyon arttı.

KEŞMİRLİLER TEDİRGİN

Keşmirli Müslümanlara yönelik şiddet ve saldırılar seçimlerle birlikte artmaya başladı. Müslümanlara karşı olduğu bilinen Modi'nin iktidara gelmesi de Keşmirli Müslümanları tedirgin eden konuların başında geliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?