Kıbrıs'ta 100. görüşme

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Lideri Dimtiris Hristofyas, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in ev sahipliğinde bir görüşme yaptı.

Asya 19.03.2011, 10:03 19.03.2011, 10:03
Kıbrıs'ta 100. görüşme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs Müzakereleri kapsamında liderler arasında gerçekleştirilen 100. görüşmede de vatandaşlık konusu konuşuldu. Rum Lideri Dimtiris Hristofyas vatandaşlık konusundaki hassasiyetini dile getirirken, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da kendilerinin de bu konuda hassas olduklarını ifade etti. Eroğlu, sunulan formüllerin Hristofyas tarafından görmezden gelindiğini belirtti. 

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in ev sahipliğinde ara bölgede gerçekleştirilen görüşmenin ardından KKTC Cumhurbaşkanlığı'nda açıklama yapan Eroğlu, 
"Vatandaşlık için görüşmelere devam ettik. Vatandaşlık ile ilgili biz görüşlerimizi kendilerine net bir şekilde ortaya koyduk. Rum Lideri Hristofyas, kendi görüşlerini dile getirmiştir. Kendileri de bizim ile kendiler arasındaki görüş farklarını ortaya koymaya çalışmışlardır. Tabi ki de her iki tarafın bu konuda anlaşmazlıkları vardır" şeklinde konuştu. 

Bu anlaşmazlıkların giderilmesinin mümkün olup olmadığını gelecek haftaki özel temsilciler toplantısında tartışarak değerlendirmeye çalışacaklarını aktaran Eroğlu, "Her zaman olduğu gibi Hristofyas'ın vatandaşlık konusundaki hassasiyetini ortaya koymuştur. Tabii ki bizde bu konudaki net tavrımızı ortaya koyduk. Bu konuda bizimde hassasiyetlerimiz vardır ve bu konuda formüllerimiz de vardır. Salı günü özel temsilcilerimiz bu konuyu görüşüp tartışacak. Çarşamba günü de bizler liderler görüşüp devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?