banner39

Kırgızistan, Çin'in boru hattı yapmasını onayladı

Kırgızistan Çin arasında kurulacak yeni doğalgaz boru hattının yapımı için onay verdi

Asya 08.01.2014, 17:08 08.01.2014, 17:08
Kırgızistan, Çin'in boru hattı yapmasını onayladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev Çin hükümeti ile Kırgız hükümeti arasında doğalgaz boru hattının inşası ve işletmesi konusunda varılan anlaşmayı imzaladı. Çin yeni yapılacak doğalgaz boru hattıyla Türkmenistan doğalgazını Kırgızistan üzerinden geçirecek. Bişkek,  projeye 1,4 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlıyor. Türkmenistan’dan çıkan doğalgazı Kırgızistan toprakları üzerinden taşıyacak olan 225 km. uzunluğundaki boru hattının 2016 yılında tamamlanması planlanıyor.

Çin Komünist Partisi’nin başına geçen yeni Başkan Xin Ji Pin 2013 yılın Eylül ayında çıktığı Orta Asya turunda, Orta Asya ülkeleriyle karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde  ikili anlaşmalara imza atmıştı.

 ÇİN TÜRKMEN GAZINA TALİP

Kalabalık nüfus yapısı ve endüstrideki artan sektörel enerji taleplerini karşılamak için enerji kaynaklarını arttıran Çin, Türkmenistan doğalgazıyla ilgilenmeye başladı. Pekin, 2009 yılında Aşkabat ile yaptığı anlaşma kapsamında Özbekistan ve Kazakistan üzerinden geçmekte olan yeni boru hattı üzerinden yıllık 40 milyar metreküpe kadar ulaşan mavi enerjiyi satın alacak. Diğer yandan Çin, bu güzergaha paralel olarak proje bazındaki Tacikistan Özbekistan ve Kırgızistan üzerinden çekilecek boru hattı ile kullanım oranını ve kapasitesini arttıracak.

 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?