banner39

Kırgızistan'da Başbakan Yardımcısının başı dertte

Kırgızistan’da çete liderinin ülke dışına çıkartılması ile soruşturma başlatılırken Güvenlik ve Sınır Koruma alanından sorumlu Başbakan Yardımcısı Atahanov’un yetkisi geçici olarak durduruldu.

Asya 18.04.2013, 01:25 18.04.2013, 01:25
Kırgızistan'da Başbakan Yardımcısının başı dertte

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kırgızistan’da Narın hapishanesinde cezası bitmeden serbest bırakılan çete lideri Aziz Batukayev’in sadece sağlık gerekçesi gösterilerek ülke dışına çıkmasını soruşturan parlamento komisyonu güç organları yetkililerine suçlamada bulunuyor.

Kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda meclis araştırma komisyonu çete liderin hangi sebeplerden dolayı, pasaportu hazırlandığı, “Challenger 300” model özel uçağın getirtildiği ve ülke dışına emniyet ekipleri eşliğinde yollandığı soruşturuldu.

Komisyon üyesi Kanat İsayev söz konusu özel uçağın Başbakan yardımcısı Şamil Atahanov’un oğlu Daniyar Atahanov yönetimindeki bir şirket aracılığı ile organize edildiği iddiasını ortaya koydu.

Basına kapalı yapılan toplantı sonunda araştırma komisyonu inceleme ve soruşturmaya engel olunmaması için, Başsavcı Aida Salyanova’yı, Başbakan Yardımcısı Şamil Atahanov’u, Devlet Cezaevleri İdaresi Başkanı Zarılbek Rısaliyev’i, Narın şehir mahkeme Başkanı Capar Ermatov’u ve Narın cezaevi Müdür Yardımcısı Abılgaziyev’i görevlerinin geçici olarak durdurulması talebinde bulundu. Meclis basın açıklamasında ise komisyon toplantısının ardından Şamil Atahanov’un geçici olarak görevinden uzaklaştığı kaydedildi.

Değişik yasa dışı suçlardan dolayı hüküm giyen çete lideri Aziz Batukeyev’in 2005 yılında 31 No’lu cezaevinde çıkan çatışmayı yatıştırmak için olay yerini araştırmada bulunan bir milletvekili ve cezaevi idaresi başkanı dahil 4 kişi mahkumlar tarafından rehin alınarak öldürülmesinde ilgisi bulunduğu orta çıkmıştı.

Batukayev’in cezası ağırlaştırılmış olarak Narın şehri hapishanesine alınmıştı. Çeçen asıllı Batukayev’in daha 8 yıllık hapis süresi bulunmasına rağmen, kan kanseri nedeni ile serbest bırakılması ülkede yeni gündemi oluşturmakta.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?