banner39

Kırgızistan'da din siyasette önemli rol oynuyor

Kırgız Müslümanlar siyasi hayatta her yıl daha da etkin hale geliyor, ancak bölünmüşlük ve sorunlar bitmiş değil

Asya 16.09.2010, 11:10 16.09.2010, 13:01
Kırgızistan'da din siyasette önemli rol oynuyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgız tarihçi Dr. Esen Usubaliyev, Kırgızistan’ın SSCB sonrasındaki İslami gelişim sürecini ele aldığı makalesinde, komunist ideolojinin iflas etmesinden sonra İslam'ın tüm Orta Asya'da olduğu gibi Kırgızlar arasından da bir kez daha temel dayanak olduğunu kaydetti. Sovyet döneminden kalan sıkıntıların bir kısmının hala devam ettiğine dikkat çeken Usubaliyev, özellikle milliyetçilik akımının dini düşüncelerin oluşmasında ve gelişmesinde büyük etki oluşturmaya devam ettiğni, bu nedenle bölge Müslümanlarının ortak İslami değerler etrafında bir araya gelmesinin zorlaştığını savundu.

Usubaliyev, Kırgızistan’ın 'dindar' insanlarının ülkedeki siyasi sürecine her geçen yıl daha etkin olduğunu, yeni Anayasa’nın hazırlanmasında, meclis seçimlerinde ve diğer siyasi gelişmelerde aktif bir şekilde yer aldığını anlattı. Şu anda tam olarak görünür olmasa da Müslümanların çok önemli bir güce sahip olduğunu kaydeden tarihçi yazar, Kırgızistan’ın geleceğinin belirlenmesinde bu gücün belirleyici etkiye sahip olacağını düşünüyor. Ülkedeki tüm siyasi partilerin dindarları kendi saflarına çekmek için yarıştığını ifade eden Usubaliyev, asıl meselenin ise, benzer iddiaları olan bu insanların tek çatı altında toplanması ve ortak siyasi güç olarak politik arenaya çıkması olduğuna inanıyor.

"ÖNCE ETNİSİTE SONRA DİN"

Kırgız yazar, 2001 yılı rakamlarına göre, ülke Müslümanlarının 3 milyon 225 bininin Kırgız, 683 bininin Özbek, 45 bininin Tatar, 51 bininin Dungan, 46 bininin Uygur, 42 bininin Kazak, 43 bininin Tacik, 33 bininin Türk ve 14 bininin Azeri olduğunu belirtti.

Usubaliyev, ülkede etnik kökenin büyük öneme sahip olduğunun son aylarda yaşanan Özbek-Kırgız gerginliği ile kanıtladığını savunurken, henüz İslam’ın birleştirici özelliğinin Müslümanlar tarafından yeterine anlaşılamadığı için bu gün ülkenin Kuzey ve Güney eyaletlerine bölündüğünü kaydediyor.

Bölgede son yapılan anketlerde, kendilerini dini inaçlarından önce etnik kimlikleri ile tanımlayanların oranı yüzde 75'e ulaşıyor. Kırgızistan'da dini liderlerin sadece güneyden seçildiği şikayetinin de gerginlik nedeni olduğu belirtiliyor. Sovyet döneminde başlayan bu geleneğin hala devam ediyor olması etnik tartışmaları körüklüyor. Güney Kırgızistan'ın geleneksel olarak daha dindar olduğu savunulurken, son dönemde yaşanan iç göçlerin bu kabul edişi değiştirdiğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar sorunun çözülmesi için Kırgızistan dini teşkilatlarının ve din adamlarının ortak çabalarının belirleyici olacağını ifade ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?