banner39

Kırgızistan'da hac seferi 1450 dolar

Kırgızistan’da müftülük tarafından yayınlanan ihale sonucunda bu yılın hac seferleri bin 450 ABD doları olarak belirlendi.

Asya 03.08.2012, 04:16 03.08.2012, 04:16
Kırgızistan'da hac seferi 1450 dolar

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kırgızistan’da Ramazan ayı öncesi müslüman din işleri başkanlığında yapılan müftü değişikliği ile reform süreci de başladı. Bu çerçevede bu yıl hac ibadetini yerine getirmek isteyen adaylar kutsal mekanlara bin 450 ABD dolarına hava yolu ulaşımı ile Mekke yoluna çıkacak.

Din İşleri Başkanlığı Basın Sözcüsü Esen Ömüralyev’in konu ile yaptığı açıklamasında bu yıl hac organizasyonu önceki yıllara göre daha kapsamlı ve tartışmasız olarak geçeceğine inanıyor. Ömüraliyev hac organizasyonu komitesinde  başta Dışişleri, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkililerin yanı sıra Devlet Din İşleri Komitesi ve Müftülük görevlileri yer alacağını söyledi.

Böylece önceki yıllara göre adayların kura çekmi ve tek fiyat uygulaması ile hac ibadetini şeffaf ve açık bir şekilde yürütülmesi hedefleniyor.   
Bu yılki hac ibadeti için Suudi Arabistan Hükümeti Kırgızistan’a 4 bin 500 kişilik kontenjan tanımıştı.

Basın Sözcüsü Ömüraliyev, hacı adayların yoğun talebi ve isteği üzerine yine 500 kişilik takviye yapılması için girişimde bulunduklarını sözlerine ekledi. Hacıların havayolu üzerinde yapılacak taşımacılık için yayınlanan ihale sonucunda yerli bir şirketin kazandığı ve vatandaşın bin 450 ABD dolar ödeyerek Arabistan’a gidip gelineceği kaydedildi.   

Kırgızistan’da daha önceki yıllarda düzenlenen hac organizasyonunda kayıt dışı mali belgelerin oluştuğu ve devlet bütçesine yansımadığı için tartışmalara neden olmuştu.
Ülkede yeni seçilen müslman din işleri yönetimi İslam dünyasına yakışan yetkiyi yerine getirmek için bu alanda reformları başlatılacağını duyurmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü