banner39

Kırgızistan'da Mahkemeden 3 vekile ceza

Yüksek Mahkeme, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs suçundan yargılanan 3 milletvekili hakkında verilen beraat kararını bozdu.

Asya 07.08.2013, 00:35 07.08.2013, 00:39
Kırgızistan'da Mahkemeden 3 vekile ceza

Kırgızistan'da, "anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçundan yargılanan Milliyetçi Ata Curt Partisi üyesi üç milletvekili ve korumaları hakkında verilen beraat kararı, Yüksek Mahkeme tarafından bozuldu.

Kırgızistan Yüksek Mahkemesi Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozarak üç milletvekili ve korumalarını, "anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçundan suçlu bulduğunu açıkladı.

Yargıç Jakıp Abdırahmanov'un başkanlığında görülen ve gece yarısına kadar süren ikinci duruşmanın sonunda mahkeme heyeti, milletvekillerin itirazlarını gören şehir mahkemesinin verdiği beraat kararını iptal etti.

Daha önce, ilçe mahkemesi, muhalefet partisi Milliyetçi Ata Curt lideri ve Milletvekili Kamçıbek Taşiyev ile Milletvekili Sadır Caparov'u "anayasal düzeni zorla değiştirmek ve iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmaktan" suçlu bularak, on sekizer ay hapis cezasına çarptırmıştı. Meclis Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Talant Mamıtov'un, "anayasal düzeni devirmeyi açıkça dile getirmekten" suçlu bulunduğu mahkemede ayrıca milletvekillerin korumalarına ve yardımcısına birer yıl hapis cezası verilmişti.

Yüksek Mahkeme heyeti, söz konusu ceza süresini cezaevinde geçiren sanıkların tutuklanmasına karar çıkarmadı.

Suçlu bulunan milletvekillerinin gelecek dönemde siyasete dönmeleri zor görünüyor.

Kanadalı yatırımcıların işlettiği Kumtor altın madenindeki sorunlara dikkati çekmek için 3 Ekim 2012'de miting düzenleyen Milliyetçi Ata Curt Partisi Milletvekili Sadır Caparov'a destek veren parti lideri Kamçıbek Taşiyev ile Talant Mamıtov, meclis ve başbakanlık binasını işgal çağrısı yapmış, polis de eylemcilere müdahale etmişti. Milletvekillerin tutuklanmasının ardından başta Bişkek, Celalabad ile Issık Göl eyaletlerinde sık sık gösteriler düzenlenmiş, milletvekillerin serbest bırakılması için idari binalar işgal edilmiş, bazı karayolları ulaşıma kapatılmıştı.

Bu arada, ilçe mahkemesinin verdiği kararın itiraz edildiği Bişkek Şehir Mahkemesinde, milletvekillerin suçlu olmadıklarına karar verilmiş, savcılar da şehir mahkeme kararını temyiz için Yüksek Mahkemeye başvurmuştu.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?