banner15

Kırgızistan'da muhalefet parti liderleri gözaltında

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Millet Şerefi muhalefet hareketinin iki önemli ismi gözaltına alındı

Kırgızistan'da muhalefet parti liderleri gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bişkek’te 'El Unu' muhalefet hareketinin vekilleri Bektur Asanov ve Kuvanychbek Kadırov gözaltına alındı.

Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesi, Bişkek’te muhalefetteki 'El Unu' (Millet Şerefi) partisinin liderleri Bektur Asanov ve Kuvanychbek Kadırov’un gözaltına alındığını bildirdi.

Habere göre, Kırgız muhalifler daha önce başlatılan ceza davası çerçevesinde Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesine sorgulanmak için getirildi. Bektur Asanov ve Kuvanychbek Kadırov'un, ceza kanunun 27 ve 295 maddelerinde gösterilen iktidarı şiddet kullanarak devirme amacıyla, ülkedeki sosyo-politik durumu istikrarsızlaştırma eylemlerini planladıklarından şüpheleniliyor.

Milli Güvenlik Komitesi,, muhaliflerin sorgulanmasının mahkeme ve başsavcılık onayı çerçevesinde yapıldığını öne sürdü. Muhalif liderlerinin birkaç gün önce ülkedeki durumu istıkrarsızlaştırma ve iktidarın şiddet kullanarak devrilmesi hakkındaki ses kayıtlarının internette yayınlandığı iddia edildi.

Ancak muhalifler bu iddiaları reddederek söz konusu olan konuşmanın, yapılması planlanan ve daha sonra iptal edilen 24 Mart tarihli Oş şehrinde düzenlenecek Kurultay hakkında olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 17:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48