banner39

Kırgızistan'da Rus kanallara 'özel statü' tartışması

Kırgızistan-Rusya Hükümetleri Arasında Kitle İletişim Alanında İşbirliğine Dair Kanun Taslağı, basında ve sosyal medyada tepkilere yol açtı

Asya 08.01.2016, 15:59 08.01.2016, 15:59
Kırgızistan'da Rus kanallara 'özel statü' tartışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'da yayın yapan Rus televizyon kanallarının sahip olduğu özel statünün daha da güçlendirilmesini amaçlayan kanun taslağı kamuoyunda tartışmaya açıldı.

Başbakan Temir Sariyev’in 1 Aralık 2015 tarihindeki talimatı üzerine Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı ve önümüzdeki günlerde meclisten geçirmeyi hedeflediği "Kırgızistan-Rusya Hükümetleri Arasında Kitle İletişim Alanında İşbirliğine Dair Kanun Taslağı" basında ve sosyal medyada tepkilere yol açtı.

Medya uzmanları ile bağımsız internet haber siteleri yazarları, Kırgızistan yönetiminden, kara propaganda aracı olarak kullanılan Rus televizyon kanallarına ek ayrıcalıklar sağlanmasına izin vermemesini talep ederken, bu kanalların sadece Rusça yayın yapmaları halinde yerel kanalların kendileri ile rekabet edemeyeceğini savunarak tepki gösterdi.

Meclisin gündemine getirilmesi planlanan taslakta, taraflar arasında ortak enformasyon havuzunun oluşturulması, Rus vatandaşlarına kitle iletişim aracı kurma hakkının verilmesi, Kırgızistan’da izlenen Rus devlet kanalların faaliyetlerinin geliştirilmesi için özel statü çerçevesinde ek koşulların sağlanması, söz konusu kanallara Rusça kullanımı veya Rusça program içeriğine yasalarla herhangi bir kısıtlama getirilmemesi öngörülüyor.

Kırgızistan’da yayın yapan ve 3 milyar dolarlık bütçesi olan iki Rus devlet televizyonu kanalına, Kırgız hükümeti bütçeden yılda 134 bin dolar abone ücreti ödüyor.

Kırgızistan'daki ulusal kanalların her iki dilde yayın yapma zorunluluğu bulunuyor. Ancak, Rus kanalların bu zorunluluğun dışında tutulması planlanıyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?