banner15

Kırgızistan'da seçimler, iptal edilebilir

Kırgızistan'da bazı partiler, pazar günü yapılacak milletvekili seçimlerinin iptal edilebileceğini ileri sürdü.

Kırgızistan'da seçimler, iptal edilebilir

Dünya Bültenği / Haber Merkezi

Kırgızistan'da 10 Ekim'de yapılacak genel seçime 6 gün kala Ar-Namı s Partisi, Ata Jurt Partisi, Respublika (Cumhuriyet) Partisi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan Roza Otunbayeva'ya gönderdikleri ortak mektupta, iktidar yanlısı bir partinin seçimlerin şubat ayına ertelenmesi için çaba sarf ettiği bilgisini edindikleri belirtildi.

Cumhurbaşkanı Otunbayeva'dan seçimi ertelememesi çağrısında bulunulan mektupta, seçimlerin ertelenmesi halinde ülkede kaosun yaşanabileceği ve iktidarsızlığın süreceği savunuldu.

Otunbayeva, ülkenin istikrarının tehlikeye düşmesi halinde yasal hakkını kullanarak seçimleri erteleyebileceğini ve olağanüstü hal ilan edebileceğini belirtmişti.

Siyasi uzmanlar, 10 Ekimdeki genel seçimlerin bugünkü iktidar yanlısı parti liderleri ile devrik iktidara yakın olan partiler arasında çekişmeli geçeceğini belirtiyor.

Yazılı basında, iktidar yanlısı partilerin seçimi kaybetme olasılığını hissetmesi durumunda, seçimin ertelenmesi için iktidara baskı yapabileceği olasılığı dile getiriliyor.

Kırgızistan'da pazar günü seçime girecek 29 parti arasından Ata-Meken Sosyalistik Partisi, Sosyal Demokrat Partisi, Ata Jurt Partisi, Ar-Namıs Partisi, Cumhuriyet (Respublika) Partisi ile Ak Şumkar öne çıkıyor.

Seçime katılacak 29 partiden 26'sı mevcut parlamenter sistemi değiştireceklerini ve devlet başkanlığının yetkilerini genişleteceklerini belirtiyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 01:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48