banner15

Kırgızistan'daki Ruslar ülkeyi terkediyor

Kırgızistan'da yaşayan Rus asıllı vatandaşların artan milliyetçilikten endişeli olduğu bildirildi.

Kırgızistan'daki Ruslar ülkeyi terkediyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın Bişkek büyükelçiliği, Rus asıllı vatandaşların Kırgızistan'ı terketmeye başladığını açıkladı. Eliçilikten yapılan açıklamaya göre, ülkede artan milliyetçi söylem ve yaşanan huzursuzluklar Rus asıllı vatandaşlarının endişelerini ve güvenlikle ilgili korkularını artırdı.

Nezavisimaya Gazeta, milli azınlıkların sorunlarının büyümekte olduğunu, artan gerginliği artık Kırgız siyasilerin de itiraf ettiğini öne sürdü. Rusya büyükelçiliği, özellikle ülkenin iç çatışmalara sahne olan güney bölgelerinde yaşayan Ruslar'ın ülkeden "kaçmaya başladığını" savundu. Rusya'nın Oş'taki temsilcisi Natalya Firsova, bölgede en büyük sorunu Özbekler ve Ruslar'ın yaşadığını söyledi, "Rusya büyükelçiliği durumu yakından takip ediyor ve durumdan rahatsızlık duyuyor. Önceki hükümetin milliyetçi politikaları bugünün sorunlarını hazırladı. Yeni oluşan durumda trajik hatalardan kaçınılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor" açıklamasında bulundu. Rusya'nın Kırgızistan büyükelçisi Valentin Vlasov ise medyanın taşıdığı büyük sorumluluğa dikkat çekti.

Küresel Siyaset Enstitüsü başkanı Mihail Delyagin, gazeteye yaptığı açıklamada Rus asıllı vatandaşların savunmasının Rusya devleti tarafından üstlenmesi gerektiğini öne sürdü. Kırgızistan'da sosyal patlama yaşandığını ve güçlü akraba bağlarına sahip olmayanların yok edildiğini savunan Rus uzman, bu gruplar arasında Ruslar'ın da bulunduğunu söyledi. Delyagin, Kremlin sarayının Otunbayeva'nın yardım talebine olumlu cevap vermesi ve askerlerini bölgeye göndermesi gerektiğini de belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2010, 11:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35