Kırgızistan'ın Rusya ile enerji iş birliği iptal ediliyor

Kırgızistan meclis komitesi, Rusya ile 2012'de imzalanan enerji iş birliği anlaşmasının iptalini isteyen karar taslağını kabul etti

Kırgızistan'ın Rusya ile enerji iş birliği iptal ediliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan’da Meclis Uluslararası İşler, Savunma ve Güvenlik Komitesi, Rusya ile imzalanan enerji iş birliği anlaşmasının iptalini isteyen karar taslağını kabul etti.

Komite, hükümetin hazırladığı, Rusya'nın taahhütlerini yerine getirmediği gerekçesiyle enerji alanındaki iş birliği anlaşmasının iptalini isteyen karar taslağını ele almak için toplandı.

Meclisteki 6 partiye mensup milletvekillerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Emil Kaykiyev, Rusların, ülkedeki hidro elektrik santralini (HES) yapım çalışmalarından vazgeçmediklerini savunarak, “Ruslar yeni koşullar sundu. Kırgız tarafı razı olmadı. Burada siyaset aranmaması gerekiyor. Bu tamamen ekonomi bir meseledir” dedi.

Kırgızistan hükümeti, ham petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesi ve Ukrayna krizi nedeniyle sermaye sıkıntısı çeken Rusya'nın, "ülkede enerji alanındaki taahhütlerini yerine getirmediğini gerekçe göstererek" 20 Eylül 2012 yılında imzalanan iş birliği anlaşmasının iptalini isteyen karar taslağını meclise sevk etmişti.
Meclis Uluslararası İşler, Savunma ve Güvenlik Komitesi, Kırgızistan ve Rusya enerji iş birliği anlaşmasının iptalini isteyen karar taslağını ele aldıktan sonra kabul etti.

Meclis iç tüzüğüne göre, iş birliği anlaşmasının feshini öngören karar taslağının, partilerin ve ilgili komitelerin görüşmesinden sonra genel kuruldan geçmesi gerekiyor.
Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, yıl sonu düzenlediği basın toplantısında, ülkenin kuzeyinde Narın nehri üzerinde, Rusgidro şirketi tarafından 3 yıl önce temeli atılan hidroelektrik santralinin (HES) inşaatına yeni bir yatırımcı bulabileceklerini söylemiş ve Rus şirketin HES inşaatını kaynak sıkıntısı nedeniyle dondurabileceklerine vurgu yapmıştı.

Ülkenin kuzeyinde Narın nehri üzerinde, HES inşaatına başlayan Rusgidro şirketi, işçilerin kalacağı lojman çalışmalarını da yarıda bırakmıştı. Rusgidro şirketinin bölgede alt yapı çalışmalarına yaklaşık 37 milyon dolar harcadığı ifade ediliyor. Kırgız hükümeti, 6 ay içinde HES projesine yeni bir yatırımcı bulması halinde söz konusu yatırım harcamasını iade etmeyi planlıyor.

Rusgidro'nun, Narın nehri üzerindeki hidroelektrik santralinin yapımı dışında, komşu Özbekistan'ın karşı çıktığı ülkenin güneyindeki Kambar-Ata-1 adlı hidroelektrik santralinin ortak inşasına yaklaşık 2 milyar ABD doları tutarında yatırım yapması bekleniyordu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 15:03
banner53
YORUM EKLE

banner39