Kırım özgürleşinceye kadar abluka sürecek

Kırım Tatarları, aylardır devam eden yarım adanın ablukasına, Kırım, Rus kontrolünden kurtulana kadar devam edecek

Kırım özgürleşinceye kadar abluka sürecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatarları yarım adanın Ukrayna'ya iadesini sağlanması için başlattıkları ablukayı devam ettirmekte kararlı olduklarını açıkladı. Bölgedeki aktivistler koşulların zorluğuna rağmen ablukanın devam ettirilmesinden yana olduklarını belirtti.

Kırım Tatarları baş aktivistlerinden Lenur İslamov aylardır devam eden yarım adanın ablukasının Kırım'ın Rus kontrolünden çıkmasına kadar devam etmesi gerektiğini savundu. İslamov, ancak bu tür pratik eylemlerin mücadelelerinde etkili olacağını söyledi.

Azatlık radyosuna konuşan Lenur İslamov, “Biz öncelikle Kırım'daki soydaşlarımıza, sonra tüm Ukrayna’lılara ve dünya toplumuna Kırım'ı özgürleştirmek için gerçek bir hareketin devam ettiğini gösterdik” dedi.

Kırım Tatarları diğer gruplarla birlikte, 2015 yıl Eylül ayından bu yana Ukrayna’dan Kırım'a giden yollara engel olmaya çalışıyor. Bu eylemciler Ukrayna'dan Kırım'a elektrik uzatan istasyonlarının patlamasında da şüpheli olarak görülmüştü. Bunun neticesinde Moskova ve Kiev arasındaki gerginlik artmış ve Rusya Ukrayna’ya kömür tedarikini durdurmuştu.

Kırım'ın bu şekilde ablukaya alınması 2,3 milyon nüfusun yaklaşık 250 bini Kırım Tatarlarından oluşan ada halkına büyük zorluklar yaşatıyor. Abluka sonucunda gıda gibi temel malların eksikliği bu stratejinin etkilerinin ters tepeceği ve potansiyel müttefiklerin düşman haline döneceğini iddia edenler oluyor.

Ukrayna eski Başbakan Yardımcısı olan Lenur İslamov, 'zor duruma' rağmen ablukanın devam ettirilmesinden yana olduğunu söyledi:

“Kırım, Kırım Tatarlarının ülkesidir. Bu bizim yerimizdir, vatanımızdır. Bu yüzden ekonomik ve enerji ablukası düzenlemek bizim hakkımızdır” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 13:43
banner53
YORUM EKLE

banner39