'Kırım, Rusya ait' diyene hapis cezası

Kırım'ın Rusya'ya ait olduğunu iddia edenlere hapis cezası ile ilgili yasa tasarısı Ukrayna meclisine sunuldu

'Kırım, Rusya ait' diyene hapis cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yasalara Rusya Federasyonu tarafından Ukrayna topraklarının geçici işgalinin inkarı için verilen cezanın artırılmasını öngören değişikliklerin getirilmesi ile ilgili yasa tasarısı Ukrayna Pmeclisine sunuldu. Yasa tasarısını “Tek Merkez” Partisi Lideri milletvekili Viktor Baloga hazırladı.

Söz konusu yasa tasarısında,“Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında hukuki rejim ve vatandaşların hak ve özgürlüklerinin sağlanması” yasasına Rusya Federasyonu tarafından Ukrayna toprakları olan Kırım ve Sivastopol'ün geçici işgalini kamu yerlerinde açık şekilde inkar edilmesininin ve bununla ilgili materyallerin hazırlanması ve dağıtılmasının yasadışı olarak tanımlanmasının öngürldüğü değişikliğin getirilmesini öneriliyor.

Milletvekilinin yasa tasarısını inceleme komitesine ilettiği bildirilirken, yasa tasarısında Kırım’ın Rusya'nın toprağı olduğunu söyleyen Ukrayna vatandaşına asgari ücretin 300-500 katı tutarında para cezası veya iki yıla kadar hapis cezasının verilmesinin önerildiği belirtildi.

“Tek Merkez” Partisinin açıklamasında, yasa tasarısının amacının Ukrayna'nın milli çıkarlarını korumak ve toplumda Ukrayna egemenliğini hiçe sayma olaylarını önlemek olduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 14:10
banner53
YORUM EKLE

banner39