banner39

'Kırım Tatarları asimile ediliyor'

Kırımoğlu, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde diaspora temsilcileri ve soydaşlarıyla buluştu.

Asya 20.01.2011, 17:45 21.01.2011, 07:39
'Kırım Tatarları asimile ediliyor'

Dünya bülteni / Haber Merkezi

KTMM Başkanı Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının yer yüzünden silinmesi ve asimilasyon tehlikesinin sürdüğünü bildirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, son dönemlerde birçok problemle mücadele eden Kırım Tatarlarının "yer yüzünden silinmesi ve asimilasyon tehlikesinin" sürdüğünü söyledi.
Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Ukrayna Meclis Başkanının heyetinde yer alan Kırımoğlu, Ankara'daki Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde diaspora temsilcileri ve soydaşlarıyla buluştu.

Kırımoğlu, ziyaretleri çerçevesinde heyet olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüştüklerini, bu görüşmelerde Kırım Tatarlarının sorunlarını dile getirme fırsatı bulduğunu söyledi.

Mustafa Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının en önemli sorunlarının eğitim olduğunu, bunun için okullara ihtiyaç duyduklarını belirterek, "Toprak problemi, su ve doğalgaz sıkıntısı gibi sosyal problemlerimiz de çoktur, ancak halkımız için en önemlisi halk olarak kendisini koruyabilme, anadilinde eğitim meselesidir. Şu anda Kırım Tatarlarının yeni kuşakları kendi dilimizdeki basit kelimeleri bile bilmiyorlar. Kırım Tatarlarının yer yüzünden silinmesi ve asimilasyon tehlikesi sürüyor" diye konuştu.

Ankara'da Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Bakanı Faruk Çelik ile yaptığı baş başa görüşmelerde de halkının sorunlarını aktardığını kaydeden Kırımoğlu, yetkililerden imkanlar dahilinde yardım sözü aldığını belirtti. 

Yanukoviç iktidarında Kırım Tatarları

Kırımoğlu, Ukrayna'da 2010 Şubat ayında yapılan seçimlerde desteklemedikleri "Rus yanlısı" Viktor Yanukoviç'in yönetime gelmesiyle, problemlerin çoğaldığını belirtti. Yanukoviç'in en kilit noktalardaki görevlere "kendisi gibi Rusya yanlısı yakın çevresini" getirdiğini savunan Kırımoğlu, bu iktidarın "Kırım Tatarlarının birliğini zayıflatmak, Kırım Tatar Meclisinin etkinliğini azaltmak için içlerinde bulunan provokatör Kırım Tatarları da desteklediğini" kaydetti.

Mustafa Kırımoğlu, ancak son yerel seçimlerde "iktidarın desteklediği, halkın arasına nifak sokmayı amaçlayan" bu grupların Kırım Tatar halkının birliğini bozamadığını ve halkı parçalama niyetlerinde başarılı olamadığı ifade etti.

Kırım Tatarlarına baskı devam ediyor

Son zamanlarda Kırım Tatarlarını toprak işgaliyle suçlayan ve "topraklardan çıkmayanlara karşı silah kullanılacağı tehdidinde bulunan" Kırım Özerk Cumhuriyetinin Başbakanı Vasiliy Cartı'nın sözlerini değerlendiren Kırımoğlu, toprak meselesinin çözümünün televizyonlarda verilen demeçlerle değil, masa başına geçerek müzakere edilmesi gerektiğini söyledi. Kırımoğlu, "Cartı bizi korkutmak için boşuna çalışıyor, Sovyet yönetimi bizi korkutamadı, sen mi korkutacaksın?" diye konuştu.

Kırımoğlu, eski Sovyet Cumhuriyetleri ve Rusya'da halen 150 bin soydaşlarının olduğunu belirterek, birçoğunun tarihi vatana dönmek için maddi olanaklarının bulunmadığını, Kırım'a dönen soydaşlarının da burada iş, toprak ve konut sorunlarıyla karşılaştıklarını söyledi. Kırımoğlu, verilere göre her yıl 1000-2000 kişinin vatana döndüğünü, devlet desteği olmazsa bu geri dönüş sürecinin 100 yıl daha süreceğini kaydetti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?