banner15

Kırım Tatarları elektrik hatlarını kesti

Rusya'nın geçen yıl ilhak ederek topraklarına kattığı Kırım'da Ukrayna'dan gelen 4 yüksek gerilim hattı sabote edildi. 1,6 milyon kişinin karanlığa gömüldüğü Kırım'da olağanüstü hâl ilan edildi.

Kırım Tatarları elektrik hatlarını kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Enerji Bakanı da bölgedeki 4 yüksek gerilim hattının imha edildiğini ve Kırım’ın yanı sıra Ukrayna’nın Herson bölgesindeki iki mahallenin de elektriksiz kaldığını açıkladı. Kırım yöneticisi Sergey Aksyonov, Pazartesi gününü resmi tatil ilan ettiklerini açıkladı.

Fiili olarak Rusya’nın işgalindeki  Kırım, elektrik enerjisinin neredeyse tamamını Ukrayna’dan alıyor. Rusya Enerji Bakanlığı, acil durum enerji kaynaklarının devreye sokulduğunu ve mobil gaz tribünlerinin enerji üretiminde kullanıldığını söyledi.

Elektrik hatlarının tamiri için bölgeye gelen teknikerlere Kırımlı aktivistlerce engel olunduğu bildirildi.

SİVİL KIRIM KUŞATMASI

Kendilerini “Sivil Kırım Kuşatması” olarak tanıtan bir grubun Cuma günü bazı gerilim hatlarına hasar verdiği ve onarım için gelen Ukraynalı enerji şirketi çalışanlarına da engel oldukları iddia edildi. Ancak büyük çaplı hasara yol açan kişilerin aynı kişiler olup olmadıkları bilinmiyor. Çoğunlukla Kırım Tatarlarından oluşan grup, hafta sonu meydana gelen saldırılarla ilgileri olmadığını açıkladı.

Tatar eylemciler Rusya’nın Kırım’ı ilhakına karşı çıkarak Eylül ayında bazı otoyolları trafiğe kapatmıştı.

Ukrayna Enerji Bakanlığı, çalışanların güvenliğinin sağlanması halinde bölgedeki hasarın bir günde tamir edilebileceğini söyledi. Ukrayna polisi de hasar gören hatların çevresinin polis kordonuna alındığını ve güvenliğin sağlanmasının ardından enerji tedarikine devam edileceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 09:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35