Kırım'da büyük yolsuzluk iddiası

Kırım'a yol yapımı ve onarımı için gönderilen ödeneğin yaklaşık üçte ikisinin belgelenemediği bildiriliyor

Kırım'da büyük yolsuzluk iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da yapılan denetimler, Rus hükümetinin çok sayıda yolsuzluğunu ve federal bütçeden ayrılan yardımların yöneticiler tarafından zimmetine geçirildiği ortaya çıktı.

Rus Federal Ajansı "Rosdortekhnologiya" Kırım’da 2014 yılında karayolu yapımı ve onarımını denetledi. Rusya Federal Yol Ajansı başkan yardımcısı Igor Astahov’a göre Kırım İnşaat Bakanlığı kendisine ayrılan 582 milyon rubleden 368 milyon rublenin nereye kullandığına ait belgeleri temin edemedi.

Böylece Moskova’nın bu programlara ayrıldığı fonların yaklaşık üçte ikisi kaybolmuş oldu. Dikkat çeken husus bu yolsuzlukların birkaç haftada yapılması gereken ve federal programların küçük bir kısmını oluşturan projelerin uygulanmasında yapılması.

Astahov bu projelerin uygulanmasında "hiçbir ihale yapılmadığını ve müteahhit ile yapılan sözleşmelerin Kırım hükümeti ve Federal Ulaştırma Yol Ajansı Bakanlığı arasındaki anlaşmaya uymadığını söyledi.

Denetlemelerde bu programların sadece yüzde 60 oranında gerçekleştiği de ortaya çıktı. Yani bu program çerçevesinde Kırım'da sadece bir kilometre yeni yol inşa edilmiş ve onarımı planlanan 198 kilometrelik karayolundan sadece 110 kilometresi onarılmış.

Denetim neticelerini değerlendiren bazı gazeteciler Rusya’ya esas finansal hasarı Batılı ülkelerin yaptırımlarının değil, Kırım hükümetinin verdiğini savundu.

Rus hükümeti Kırım hükümetine 2014 yılında federal programların geliştirilmesi için 681,2 milyar ruble tahsis etmişti. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev Kırım ekonomisini kalkınma için 200 milyar rubleden fazla ek fon ayrıldığını da bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 15:23
banner53
YORUM EKLE

banner39