banner39

Kırmızı bültenle aranan Leşker-i Tayyibe lideri yakalandı

ABD'nin başına 10 milyon dolar ödül koyduğu Leşker-i Tayyibe (LET) örgütünün kurucusu ve örgütün siyasi kanadı Cemaatüd Dava (JUD) lideri Hafız Muhammed Said, Pakistan'da yakalandı.

Asya 17.07.2019, 12:56 17.07.2019, 14:12
Kırmızı bültenle aranan Leşker-i Tayyibe lideri yakalandı

Mumbai saldırısıyla ilgisi olduğu iddialarını reddeden ve ABD'nin başına 10 milyon dolar ödül koyduğu Leşker-i Tayyibe (LET) örgütünün kurucusu ve örgütün siyasi kanadı Cemaatüd Dava (JUD) lideri Hafız Muhammed Said, Pakistan'da yakalandı.

Pakistan medyasındaki habere göre, Said, ülkenin doğusundaki Lahor'dan Gujranvala'ya giderken yolda terörle mücadele ekiplerince gözaltına alındı.

Terörle mücadele yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan 13 LET ve JUD isminden olan Said, "terör örgütlerini desteklemek, kara para aklamak ve terör örgütlerine maddi kaynak toplamakla"suçlanıyor.

Hindistan, örgütün 2001 parlamento saldırısı, 2006 Mumbai tren saldırısı ve 2008 Mumbai saldırısının ardında olduğunu iddia ediyor.

ABD de LET kurucusu Said'i 2008 Mumbai saldırısının ardından arananlar listesine eklemiş ve başına 10 milyon dolar ödül koymuştu.

Said, çeşitli dönemlerde Pakistan'da gözaltına alınsa da 2001'de LET'ten ayrıldığını iddia ederek kendisini savunmuş ve serbest bırakılmıştı.

Daha önce Pakistan, ABD ve Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü ilan edilen LET'in ardından JUD da 2008 Mumbai saldırısı sonrasında terör örgütü ilan edilse de Pakistan bu kararı şubatta almıştı.

Mumbai saldırısıyla ilgisi olduğu iddialarını reddeden Said, 2012 yılında verdiği röportajda  "Mumbai saldırıları 4 yıl önce oldu, ABD şimdiye kadar niçin sessiz kaldı" diye sormuştu.

Leşker-i Tayyibe'nin tartışmalı Keşmir bölgesinde Hindistan'a baskı kurmak için 1990'lı yıllarda Pakistan gizli servisinin yardımıyla kurulduğu iddia ediliyor.

Pakistan 2002 yılında ABD'nin baskısıyla Leşker-i Tayibe'yi yasaklamıştı. Uzmanlar, yasaklama kararına rağmen örgüte karşı yeterince önlem alınmadığını, Said ve yardımcısının serbestçe faaliyet gösterdiğini ileri sürüyor. 

Interpol, Said hakkında 2009'da kırmızı bülten çıkarmıştı.

KAYNAK: AA, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü