banner39

Kızıl Kmerlerin ilk üyelerinin cezası onaylandı

Kızıl Kmerler'in hapse atılan ilk yetkilileri olan 85 yaşındaki Khieu Samphan ve 90 yaşındaki sağ kolu Nuon Chea hakkında verilen müebbet hapis kararı onaylandı

Asya 23.11.2016, 15:13 23.11.2016, 15:13
Kızıl Kmerlerin ilk üyelerinin cezası onaylandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kamboçya'da 1970'li yıllarda hüküm süren Kızıl Kmerler'in savaş suçlarıyla yargılanan ve hapse giren ilk yetkilileri olan 2 üst düzey üyesi hakkında verilen ömür boyu hapis cezası Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı.

Yüksek Mahkeme, BM desteğiyle Kamboçya'da kurulan mahkemenin 2014'te görülen davada, Kızıl Kmerler'in hapse atılan ilk yetkilileri olan 85 yaşındaki eski Devlet Başkanı Khieu Samphan ve 90 yaşındaki sağ kolu Nuon Chea hakkında verilen müebbet hapis kararını yerinde buldu. Yüksek Mahkeme Başkanı Kong Srim, Pol Pot yönetiminin yaşayan iki üst düzey liderinin suçlarının büyüklüğünün verilen cezalara yansıtılması gerektiğini söyledi.

Kong Srim, Yüksek Mahkemenin, işlenen suçların büyüklüğü ve sanıkların bu suçların işlenmesindeki rolleri dikkate alınarak verilen ömür boyu hapis cezası kararını uygun bulduğu ve onayladığını ifade etti.

Khieu Samphan ve Nuon Chea'nın ayrıca etnik azınlık ile yabancılara soykırım, tecavüz, zorla evlendirme suçlarından da yargılanıyor.

Sanıkların 7 Ağustos 2014'te görülen davada 1970'lerde ülkedeki terör olaylarında rolü ve insanlığa karşı işledikleri savaş suçları nedeniyle ömür boyu hapis cezalarına mahkum edilmelerine karar verilmişti. BM, kararı desteklediğini açıklamıştı.

Samphan, daha önceki duruşmalarda, ülkenin başında bulundukları dönemde öldürülenlerin ailelerinden özür dilemişti.

NE OLMUŞTU?

Kızıl Kmerler'in dört liderinin yargılanmasına 2011'de başlanmıştı.               

Kamboçya Komünist Partisi'nin 1960'lı yılların sonlarında silahlı kolu olarak kurulan Kızıl Kmerler, 1975'te başkent Phnom Penh'e saldırı düzenleyerek iktidarı ele geçirmişti. Milyonlarca kişinin zorla köylere yerleştirilerek kolektif çiftliklerde çalışmaya zorlandığı, rejim düşmanlarının aileleriyle katledildiği, yoksulluk nedeniyle açlık ve salgın hastalıkların baş gösterdiği Kızıl Kmer iktidarı sırasında, yaklaşık 2 milyon kişi hayatını kaybetti.

20. yüzyılın en kanlı rejimlerinden biri kabul edilen, Pol Pot liderliğindeki Kızıl Kmer iktidarı, Vietnam birlikleri ile Vietnam yanlısı Kamboçyalı komünistlerin 1979'da ülkeyi işgal etmesiyle son bulmuştu. Çin'e kaçan Pol Pot yönetiminde Kamboçya'nın ücra köşelerine çekilen Kızıl Kmerler, 1992'de imzalanan anlaşmaya kadar gerilla savaşını sürdürmüştü.

Kızıl Kmerler, 1998'de Pol Pot'un ölümünden sonra dağılmıştı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?