Kızılay Arakan Müslümanları için devrede

Türk Kızılayı, Budist Myanmar yönetiminin baskısı altında yaşayan Müslümanlara yardım etmek için harekete geçti

Kızılay Arakan Müslümanları için devrede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Türk Kızılayı, Myanmar'da Müslümanlara yönelik şiddet karşısında uluslararası toplumun dikkatini çekmek için harekete geçti.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Myanmar'dan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlara ulaşmak için geniş çaplı çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bangladeş Kızılayı ile temas halinde olduklarını belirten Akar, Myanmar hükümetiyle iletişime geçmek istediklerini, ancak henüz olumlu sonuca ulaşamadıklarını ifade etti.
Akar, Türkiye'de bulunan Myanmar'ın Fahri Başkonsolosuyla iletişim kurduklarını dile getirerek, oraya gidip bizzat yerinde operasyon yapma taleplerini ilettiklerini anlattı. Herhangi bir tarafın adamı olmadan, sadece oradaki mağdur insanlara yardım ulaştırma isteklerini bildirdiklerine dikkati çeken Akar, ''Myanmar hükümetine de başvurduk, oranın Kızılhaç'ına da başvurduk, talebimizi yeniledik. Cevap bekliyoruz. İkna edebilirsek bizzat Myanmar sınırlarından içere girmek suretiyle yerinde teminle operasyon yapacağız. Böylelikle dünya kamuoyunun dikkatini oraya çekileceğini umut ediyoruz. Esas murat ettiğimiz netice bu. Aynı zamanda Bangladeş'ten temin edeceğimiz yiyecek, içecek ve diğer ihtiyaç duyulan maddeleri Arakan'daki Müslümanlara ulaştırmayı planlıyoruz'' diye konuştu.

KAMPLAR KURULACAK, AŞEVLERİ AÇILACAK

Akar, Myanmar'daki zulümden kaçarak, Bangladeş'e sığınan ve orada barınmaya çalışan insanlar bulunduğuna işaret ederek, Arakanlı Müslümanlara yönelik kamplar organize etmek ve aşevleri açmak için planlamalar yaptıklarını kaydetti.
Ancak öncelikli hedeflerinin Myanmar sınırları içerisinde operasyon yapmak olduğunu vurgulayan Akar, ''Myanmar sınırları içinde operasyon yapabilirsek, oradaki katliamın durmasında önemli rol oynayabileceğimiz kanaatindeyiz'' dedi.

Akar, Türkiye'deki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının Myanmar'daki şiddetin durdurulmasına yönelik uluslararası çağrıda bulunduğunu anımsatarak, bu konuda Türk Kızılayı'nın da liderlik yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

İnsanların inançlarından dolayı dünyanın pek çok yerinde şiddete maruz kaldığını belirten Akar, şöyle konuştu:

''Türk Kızılayı olarak din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmayan bir kuruluşuz. Din ve inanç ayrımından dolayı kimsenin zulme uğramasını, ayrımcılığa maruz kalmasını istemiyoruz. Ama maalesef şunu görüyor ki özellikle Müslümanlara karşı dünyada bu tür yıldırma ve tehdit hareketleri devam ediyor. Myanmar'da meydana gelen hadise de özellikle inançlarından dolayı oradaki Müslümanlara karşı girişilen bir katliamdır. Bunu nefret ve şiddetle kınıyoruz. Bu durumun insanlık anlayışına sığmayacağını ve böyle bir durumun içinde insani düşüncenin barınmadığını beyan ediyoruz. Bu durumun giderilmesine katkıda bulunmak üzere de bir an evvel Myanmar'a gitmek istiyoruz.''

 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 12:03
banner53
YORUM EKLE

banner39