banner39

Kızılay'dan Myanmarlı Müslümanlara yardım

Kızılay, Myanmar'da şiddet ve katliama maruz kaldıkları için Bangladeş'e kaçan Müslümanlara yardımda bulunacak

Asya 01.08.2012, 14:58 01.08.2012, 14:58
Kızılay'dan Myanmarlı Müslümanlara yardım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaşadıkları şiddet ve katliamdan sonra ülkeleri Mynmar'ın Arakan bölgesinden kaçarak Bangladeş'e sığınan Myanmarlı Müslümanlara, Türk Kızılayı yardım elini uzatıyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve beraberindeki heyet, yardımların dağıtılması ve insani yardım operasyonunun devamında neler yapılacağına ilişkin tespitleri yapmak için Bangladeş'e gidiyor.

Yardım elini dünyanın her tarafına uzatan, milyonlarca insanın yarasını saran Türk Kızılayı, Mynmar'da yaşanan katliamlara da kayıtsız kalmadı. Myanmarlı Müslümanlara yönelik başlatılan saldırılar sonrasında yaşanan göçleri ilk gününden itibaren takip eden, ülkedeki yetkililerle görüşme halinde olan Türk Kızılayı, Bangladeş'e sığınan Myanmarlı Müslümanların ihtiyaçlarını tespit etmek için harekete geçti. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar öncülüğündeki heyet, Bangladeş'e gitmek için hazırlıklarını tamamladı. Heyet, önce Dhaka şehrinde temaslarda bulunacak.

Dhaka'da Bangladeş Kızılayı ile mutabakat zaptı imzalayacak olan Genel Başkan Akar ve beraberinde heyet, yardımların bir kısmını buradaki Myanmarlı Müslümanlara dağıtacak. Myanmar'a en yakın ve aynı zamanda sığınmacıların en yoğun olduğu bölge Cox's Bazar'a da gidecek olan Genel Başkan Akar ve Türk Kızılayı heyeti, buradaki kamplarda da gıda yardımlarının dağıtımını yapacak. Heyet, son olarak Chittagong şehrinde gıda dağıtımında bulunacak.

Türk Kızılayı'nın yardımlarını Myanmarlı Müslümanlara ulaştırmak için Bangladeş'e hareket edecek olan Genel Başkan Akar, hareket öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunacak.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?