K.Kore'den MERS salgını için umut geldi

K.Kore Kumdang-2 adlı ilacın MERS hastalığını tedavi ettiğini iddia etti

Asya 20.06.2015, 10:12 20.06.2015, 10:12
K.Kore'den MERS salgını için umut geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

K.Kore, komşusu G.Kore'de 24 kişinin ölümüne neden olan MERS için etkili bir tedavi yöntemi bulduğunu ileri sürdü. "Kumdang-2'nin bağışıklık sistemini harekete geçirerek bu tür salgınları önlediği belirlendi" ifadesi kullanıldı.

Daha önce salgının sınırdaki Kaesong Sanayi Bölgesi'nden K.Kore'ye yayılmasını önlemek için Seul'dan yardım isteyen Pyongyang yönetimi, ginseng ve diğer doğal malzemelerden üretilen "Kumdang-2" adlı ilacın MERS'i tedaviedebileceğini savundu. Resmi haber ajansı KCNA, "Kumdang-2'nin bağışıklık sistemini harekete geçirerek bu tür salgınları önlediği belirlendi" ifadesini kullandı. Pyongyang yönetimi, daha önce de Kumdang-2'nin SARS ve kuş giribine iyi geldiğini belirtmişti.

İlk kez 20 Mayıs'ta Ortadoğu'ya seyahat eden 68 yaşındaki bir kişide görülen MERS, Güney Kore'de son bir ayda 24 kişinin ölümüne neden oldu. Sağlık Bakanlığı, MERS teşhisi konulanların sayısının 166'ya yükseldiğini açıkladı.

MERS

Ortadoğu Solunum Sendromu olarak da bilinen MERS, ilk kez 2012 yılının Eylül ayında Suudi Arabistan'da ortaya çıkmıştı. Ülkede son üç yılda MERS teşhisi koyulan 950 kişiden 412'si yaşamını yitirmişti. MERS-CoV virüsünün neden olduğu hastalık, nefes darlığı, öksürük ve ateş gibi belirtiler gösteriyor. MERS, kimi vakalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine yol açıyor. MERS için aşı ya da belirli bir tedavi yöntemi bulunmuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?