banner39

Kocatepe Camii'nin ikizi Bişkek'te yapılacak

Ankara'daki Kocatepe Camii'nin ikizi Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te yapılacak

Asya 08.04.2013, 17:51 08.04.2013, 17:53
Kocatepe Camii'nin ikizi Bişkek'te yapılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te ikinci Kocatepe Camii'ni inşa ediyor. Yapımına Nisan 2012'de başlanan caminin inşası hızla devam ediyor. İlk etapta 30 milyon dolarlık ödeneğin ayrıldığı caminin kaba inşaatının 2013 yılı sonu itibariyle bitmesi planlanıyor. Büyük bir arazi üzerinde inşası devam eden cami Ankara'daki Kocatepe Camii'nin adeta ikizi olacak.

Dört minareli camide bir anda 16 bin kişi namaz kılabilecek. Üç şerefeli minarelerinin yüksekliği ise 70 metre olacak. Henüz ismi belirlenmeyen cami, Kırgızistan ile birlikte Orta Asya'nın da en büyük camisi olacak. Sadece avlusunda 24 kubbesi olan caminin ana kubbesi 36 metre yüksekliğinde.

Cihan'a konuşan inşaatın Türk vatandaşı ustabaşı Seyfullah Demirci, "Nisan 2012'de buraya geldik. 25'i Türk olmak üzere 50 çalışanımız var. Camimizin kaba inşaatının yüzde 50'si bitmiş durumda. Yılın sonuna doğru ise kaba inşaatımız bitecek. Camimiz 4 minare şeklinde olup ana kubbesinin yüksekliği 36 metre olacak. Dört minareli cam 16 bin kişi kapasiteli." dedi.

Başbakan Erdoğan'ın yarın başlayacak Bişkek temasları kapsamında ziyaret etmesi beklenen caminin inşası ise hummalı bir şekilde devam ediyor. Türk ve yerli işçiler caminin 2014 yılında ibadete hazır olması için var güçleriyle çalışıyor. Caminin kaba inşaatı çalışmalarından sonra caminin süslemeleri ve iç dizaynı kapsayan inçe işçilik çalışmalarına başlanacak.

Cami bittiğinde ise Kırgızistan tarihinde faklı görünümdeki en büyük eseri olacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?