banner39

Komutan öldürüldü, Keşmir karıştı

Hindistan'da güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmada 7 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 150 kişi yaralandı

Asya 09.07.2016, 11:29 09.07.2016, 20:28
Komutan öldürüldü, Keşmir karıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın Cammu Keşmir Bölgesi'nde Hizbul Mücahidin örgütünün üst düzey militanlarından Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 7 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 150 kişinin yaralandığı belirtildi.

Hindistan güvenlik birimlerinin yaptığı açıklamaya göre, sokağa çıkma yasağına karşı protesto gösterisinde bulunanlarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda göstericilerden 7'si öldü, 90'ı güvenlik görevlisi olmak üzere yaklaşık 150 kişi yaralandı. Kısa sürede Cammu Keşmir'in birçok yerine yayılan gösteriler, sokak çatışmalarına dönüştü.

Hindistan Güvenlik güçleri ile Hizbul Mücahidin arasında dün çıkan çatışmada örgütün üst düzey militanlarından Wani'nin öldürülmesinin ardından başlayan protestoların önüne geçmek için çeşitli önlemler alındı.

Olayların büyüyebileceği gerekçesiyle Hindistanlı yetkililer, yaklaşık yarım milyon Hindu'nun her yıl Keşmir'deki Şri Amarnath Tapınağı'na giderek yaptığı hac ritüelini de erteleme kararı almıştı.

Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana tartışma konusu olan Keşmir'de 70 bin kişi şiddet olaylarında yaşamını yitirdi. Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan bu yana bağımsızlıklarını ilan etmek ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemde bulunuyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?