banner39

Kore Yarımadası'nda ABD jetleri uçuyor

Kuzey Kore yönetimi, nükleer silah envanterini genişletme kararı aldı; ABD uçakları ise Kore Yarımadası semalarında uçmaya başladı

Asya 01.04.2013, 09:45 01.04.2013, 15:01
Kore Yarımadası'nda ABD jetleri uçuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kore Yarımadası'nda gerginlik sürüyor. Kuzey Kore, nükleer gücünü arttırma kararı alırken, Amerikan ağır bombardıman uçakları ve bir F-22 filosu, G. Kore adına yarımada semalarında uçmaya başladı.

Son günlerde bölgede yaşanan gerginlikler sürerken, Pyongyang yönetimi, ekonomi atağını ve nükleer silah inşasını birlikte hayata geçirme kararı aldı. Emekçiler Partisi Merkez Komitesi'nin 7. toplantısına başkanlık eden Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong- un, "Mevcut durum ve devrimin ihtiyaçları gereği, savunma amaçlı nükleer silah ve devlet savunma gücünü güçlendirirken, ekonominin inşasına da ağırlık vereceğiz. Bunu eş zamanlı yapacağız.'' dedi. Kim, aldıkları söz konusu kararın, uzun vadeli stratejik hedef olduğu belirterek, "Nükleer silahlarımızı, ABD Doları elde etme ya da ekonomik yardım alma aracı olarak kullanmak niyetinde değiliz'' diye konuştu.

ÇALIŞMA MASASININ ARKASINDA VURULACAK ABD HEDEFLERİ VAR

Kuzey Kore medyası, kurmaylarıyla bir toplantı yapan Kim'in çalışma masasının arkasında vurulacak ABD hedeflerini de gösteren bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafta, Kim, elindeki bir belge üzerinde kalemle çalışırken, arkasındaki tabloda da uzun menzilli füzelerle ABD'nin Hawaii, California, San Diego ve Washington DC ve ABD eski Başkanı Bush'un memleketi Teksas gibi hedefleri vurma planı göze çarpıyor. Ancak uzmanlar, Kuzey Kore füzelerinin ABD ana karasını vuracak güçte olmadığını savunuyor.

Fotoğrafta ayrıca Kim'in kullandığı masa üstü bilgisayarının ise Amerikan Apple markası olduğu görülüyor.

Kuzey Kore, devam eden Güney Kore-ABD ortak tatbikatları sırasında Güney Kore ile savaş durumunda olduğunu bildirmiş, ancak bunun yanlış tercümeden kaynaklanan bir yanlış anlaşılma olduğu da iddia edilmişti.

ABD'YE KARŞI SAVAŞ ÇAĞRISI

Kuzey Kore'de devam eden ABD karşıtı gösterilerde ise ABD'ye saldırı çağrısında bulunuluyor.

Kuzey Kore'nin Güney Kore ile savaş durumu ilan etmesinin ardından, Pyong Yang rejimi gövde gösterilerini sürdürüyor. Kuzey Kore televizyonu, halkın, ordu ve yönetime destek amacıyla ülke çapında meydanlara döküldüğünü duyurdu.

Kuzey Kore televizyonu, gösterilerin ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlendiğini, gösterilere sivil asker on binlerce kişinin katıldığını bildirdi. Gösterilerde, Amerika Birleşik Devletleri aleyhinde sloganlar atıldı. Yapılan konuşmalarda da, Kuzey Kore ordusuna, Amerika Birleşik Devletleri'ni bombalaması, haritadan silmesi çağrısında bulunuldu.

Gözlemciler, Kuzey Kore'nin Amerika'ya saldırma niyetinin olmadığı, lider Kim Jong-un'un içeride imajını güçlendirmeye çalıştığı görüşünde.

GÜNEY KORE: SERT BİR CEVAP VERİRİZ

Gerilim giderek artarken, Güney Kore Cumhurbaşkanı Kuzey'e 'sert bir cevap verme' taahhüdünde bulundu. Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye Pyongyang yönetiminin tehditlerini 'çok ciddiye aldıklarını' söyledi.

Kuzey Kore nükleer silah envanterini geliştireceğini belirtirken, ABD hayalet avcı uçaklarını Güney Kore'ye gönderdi. Park, "Güney Kore ve halkına karşı tahrik olursa, ilk çatışmada hiçbir siyasi mülahaza olmadan sert bir cevap verilecektir" dedi.

ABD, BÖLGEDEKİ ASKERİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRİYOR

ABD dün F-22 hayalet avcı uçaklarını, Güney Kore'yle yapılan ortak tatbikat kapsamında Japonya'dan Güney Kore'deki Osan Hava Üssü'ne gönderdi. ABD geçen ay da, nükleer kapasiteye sahip B-2 ve B-52 bombardıman uçaklarını Güney Kore'ye konuşlandırmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ise, Kuzey Kore'nin Japonya, Hawai ve Guam'daki üslerini vurma tehdidine karşı bölgedeki askeri varlığını güçlendiriyor. Amerikan hava kuvvetleri, Güney Kore ile yürütülen ortak tatbikat çerçevesinde F-22 savaş uçaklarını bu ülkedeki Osan Hava Üssü'ne sevk etti.

KUZEY KORE JAPONYA'YI DA TEHDİT ETTİ

Japonya'daki ABD üsleri de Kuzey Kore'nin tehditlerine konu oldu. Kuzey Kore yönetimi, Kore yarımadasında savaş çıkması halinde Japonya'daki ABD üslerinin de saldırılara hedef olabileceği uyarısında bulundu.

Kuzey Kore 'deki İşçi Partisi'nin yayın organı Rodong gazetesi; Okinava, Kanagava ve Aomori'deki Amerikan üslerinin isimlerini yazdı. Gazetenin bu üsleri yazması yönetimin özellikle bu üsleri hedef aldığı şeklinde yorumlandı.

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ise 'savaş haline' geçtiğini ilan eden Kuzey Kore'ye itidal çağrısı yaptı. Japonya'nın batısındaki Hiroşima'yı ziyareti sırasında basına konuşan Kishida, "Kuzey Kore'nin provokatif eylemlerini tekrarlaması üzücü." diye konuştu. Kishida, Tokyo'nun son gelinen durumla ilgili bilgi toplamaya çalışacağını vurguladı. Japon bakan, Kuzey Kore yönetiminin provokatif eylemlerine karşı ABD ve Güney Kore'yle işbirliği yapacaklarını kaydetti.

Kuzey Kore yönetimi, Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini ilan etmişti. Seul'le son doğrudan resmi bağlantı olan telefon hattını da kesen Kuzey Kore'nin topyekûn bir savaşı göze alacağına pek ihtimal verilmiyor.

KUZEY KORE'NİN ASKERİ GÜCÜ

Güney Kore ve ABD ile gerginliğin ardından gözler Kuzey Kore'nin askeri gücüne ve muhtemel bir savaşa çevrilmiş durumda.

23 milyon nüfusu ve kişi başına düşen milli geliri bin 300 dolar olan dünyanın en fakir ülkelerinden Kuzey Kore, 1 milyon 106 bin askeriyle dünyanın en büyük beşinci ordusuna sahip. Ancak aktif, yedek ve paramiliter olmak üzere toplam 10 milyon askeriyle dünyanın en kalabalık ordusuna sahip. Bu fakir ülke, varını yoğunu savunma amaçlı askeri harcamalara yatırıyor. 29 milyar dolarlık GSYİH'sının yaklaşık yüzde 20'sini askeri harcamalara ayırıyor.

Kuzey Kore'nin nükleer, kimyasal ve biyolojik silahı olduğu belirtilirken,12 Şubat'ta yaptığı ve 5,6 büyüklüğünde deprem etkisi yapan 3. nükleer denemesiyle tüm dünya gözünü bu ülkenin sahip olduğu nükleer maddelere çevirdi.
Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un'un olası bir çılgınlık yaparak nükleer silahları kullanabileceği ifade ediliyor.

HANGİ SİLAHLARA SAHİP?

Kuzey Kore'nin 10 atom bombası ve 100 gün sürecek geniş ölçekli savaş için yakıt ve mühimmata sahip olduğu kaydediliyor. 40 denizaltı, 13 gemi, 6 mayın tarama gemisi, bin 852 uçak, 4 bin 60 tank, 17 bin topçu, 11 bin hava savunma silahı, 10 bin MANPADS ve güdümlü tank savar füze, Taepodong 1-2 orta ve uzun menzilli balistik füzesi bulunan Kuzey Kore'nin stratejik roket kuvvetlerinin bin adet balistik füzeyi yönettiği kaydediliyor.

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, Kuzey Kore Jagang-do kun'da bulunan 180 yeraltı savunma sanayi fabrikasında yılda 200 bin kalaşnikof tüfek, 3 bin ağır silah, 200 savaş tankı, 400 zırhlı araç ve amfibi gemisi üretiyor.

Tüm bu rakamlara bakıldığında Kuzey Kore'nin ABD desteğindeki Güney Kore ile savaşma gücünün olmadığı ancak tek endişenin Kuzey'in sahip olduğu nükleer silahlar olduğu ifade ediliyor. Kuzey Kore'nin dış dünyadan daha çok tecrit edilmesi halinde, kaybedecek bir şeyi kalmayan bu fakir ülkenin nükleere başvurabileceği endişesi bulunuyor.

Ülkenin dışa kapalı olması ve uygulanan sansür nedeniyle dünyanın en zor bilgi alınan ülkesi olarak bilinen Kuzey Kore'ye ait sağlıklı bilgiler 28 bin 500 ABD askerinin bulunduğu Güney Kore'ye ait.

Kuzey Kore'nin Çin, Rusya, Laos, Küba ve İsviçre hariç kimseyle resmi temas ve ticari ilişkisinin olmadığı ileri sürülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?