banner39

Kore'de gerginlik sürerken ABD temkinli...

Kuzey Kore'nin orta menzilli füze olduğu sanılan ekipmanı ülkenin doğu kıyılarına kaydırdığı iddia edilirken ABD, Japonya'daki üslerinin tehdit altında olduğunu açıkladı

Asya 04.04.2013, 08:32 04.04.2013, 14:19
Kore'de gerginlik sürerken ABD temkinli...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore'nin ABD'ye yönelik tehditleri artıyor. Orta menzilli füzelerin ülkenin doğu kıyılarına kaydırıldığı iddia edilirken ordu, ABD'ye askeri operasyon başlatmak için nihai onay aldığını açıkladı. ABD ise, bir yandan nükleer konusunda Kuzey Kore'ye taviz vermeyeceğini ısrarla ifade ederken ülkenin tehditlerine karşı da temkinli bir politika izlemeye çalışıyor.

FÜZELER ÜLKENİN DOĞUSUNA KAYDIRILIYOR İDDİASI

Kuzey Kore yönetiminin 'Musudan' adlı orta menzilli füzelerini ülkenin doğu kıyılarına kaydırdığı bildirildi.

Güney Kore'nin resmi haber ajansı Yonhap'a konuşan bir hükümet yetkilisi, füzelerde savaş başlığı olup olmadığının belli olmadığını kaydetti. Yetkili, Pyongyang'ın bu füzeleri ateşleyip ateşlemeyeceğinin de net olmadığını belirtti. Yetkili, "Güney Kore ve ABD istihbarat kaynaklarına göre, Pyongyang yönetimi orta menzilli füze olduğu sanılan ekipmanı doğu kıyılarına kaydırdı" dedi. Komünist yönetim, ABD ve komşu ülkelerdeki Amerikan hedeflerini vurmakla tehdit etmişti. Kuzey Kore yönetiminin resmi gazetesinde, Japonya'daki bazı üslerin isimleri de geçmişti.

'Musudan' füzelerinin menziline Güney Kore ve Japonya'nın tümü giriyor. ABD'ye ait olan Guam Adasının da tehdit altında olabileceği kaydedildi. Füzelerin trenle taşındığı ifade edildi.

KUZEY KORE ORDUSU: ABD'Yİ VURMAK İÇİN ONAY ALDIK

Kuzey Kore ordusu, nükleer silahların kullanımı da dahil olmak üzere ABD'ye askeri operasyon başlatmak için nihai onay aldığını açıkladı.

Kuzey Kore haber ajansı KCNA'nın yayımladığı açıklamada, ''Genelkurmay başkanının ABD'nin tehditlerine nükleer saldırı yoluyla karşı koyulacağını Washington'a resmi olarak bildirdiği'' kaydedildi.

Açıklamada, ''Kuzey Kore güçlerinin operasyonunun kesin olarak değerlendirildiği ve onaylandığı'' da belirtildi.

ABD: JAPONYA'DAKİ ÜSLERİMİZ TEHDİT ALTINDA

Son gelişmenin ardından konuşan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Kozey Kore'nin elinde silah ve füzeler olduğunu ancak bunlarla nereleri vurabilecekleri konusunun net olmadığını söyledi.

Hagel, "Ciddiye almamız gereken bir tehdit var" derken, Kuzey Kore'nin ABD'yi vuracak kapasitede silahlara sahip olmadığı biliniyor. Ancak, Güney Kore ve Japonya'daki ABD üsleri tehdit altında.

Öte yandan, Ortadoğu turu kapsamıında Türkiye'ye de uğrayacak olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, destek için Güney Kore'ye gideceği kaydedildi.

Bu arada ABD, Kuzey Kore'yi "nükleer ülke" olarak tanımamakta ısrar ediyor ve tehditleri ciddiye aldığını açıklıyor. ABD, her ne kadar Kuzey Kore'nin füzelerinin kendi karasına ulaşamayacağını veya bu füzelere sahip olma ile nükleer tesisi yeniden açmasının çok zaman alacağını hesaplasa da, uzun vadede gelişecek riskler için de erkenden önlem almak istiyor. Güney Kore'ye F22 uçakları gönderen ABD, son olarak Guam'daki ABD üssüne karadan atılan füze savunma sistemi yerleştirme kararı aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?