banner39

Kore'nin iki yakası buluştu

Kuzey ve Güney Kore yetkilileri basına kapalı düzenledikleri üst düzey görüşme için sınır kasabasında bir araya geldi

Asya 11.12.2015, 11:37 11.12.2015, 11:37
Kore'nin iki yakası buluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore ve Kuzey Koreli yetkililer, karşılıklı ilişkileri güçlendirilmek için üst düzey görüşme yaptı.

Yonhap haber ajansında yer alan haberde, yetkililerin, sınırdaki Kaesong kentinde bir araya geldiği bildirildi. Görüşmede her iki ülkeyi de Birleşme Bakanlığı yetkililerinin temsil ettiği kaydedildi. Toplantının resmi gündemi kamuoyuyla paylaşılmadı.

Güney Kore Birleşme Bakan Yardımcısı ve Baş Müzakereci Hwang Boo-gi, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, "Kuzey ve Güney arasında halledilmesi gereken pek çok mesele var. Hepsini teker teker çözmek için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore ve Güney Kore arasında 1950-1953 yılları arasında yaşanan savaş, barış anlaşmasıyla değil, ateşkesle sona erdi, dolayısıyla taraflar teknik olarak savaş halinde.

Taraflar 2004 yılında sınırda propaganda yayını yapan hoparlörlerin sökülmesi ve kullanılmaması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İki ülke yetkilileri arasında 25 Ağustos'ta Panmunjom'da yapılan görüşmelerde Güney Kore'nin propaganda yayınlarına son vermesi ve Kuzey'in cephe hattından askerlerini geri çekmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Kore Savaşı nedeniyle 60 yıldır görüşemeyen yüzlerce Kuzey ve Güney Koreli de 20 Ekim'de akrabalarıyla bir araya gelmişti.

1950-1953 yılları arasında yapılan, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaş, ABD ve Müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahalesiyle uluslararası bir boyut kazanmıştı. Savaş 1953 yılında fiilen bitmesine rağmen, 2007'de Güney Kore ve Kuzey Kore arasında imzalanan ateşkes antlaşmasına kadar resmen devam etmiştir.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?