banner39

Körfez ülkelerinden Keşmir'i ilhak eden Modi'ye bir ödül daha

Keşmir'in ilhakı anlamına gelen 370. maddenin kaldırılması sonrası Körfez turuna çıkan Narendra Modi'ye BAE'nin ardından Bahreyn de ödül verdi

Asya 26.08.2019, 09:13 26.08.2019, 11:11
Körfez ülkelerinden Keşmir'i ilhak eden Modi'ye bir ödül daha

Hindu milliyetçisi Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 23 Ağustos'ta başladığı Körfez ülkeleri ziyaretinin üçüncü durağı Bahreyn'de Kral Hamed bin İsa el-Halife ile bölgesel konularda ve ikili ilişkiler hakkında görüştü, Kral'dan Rönesans nişanı aldı.

Modi'nin ziyaretiyle ilk kez bir Hindistan Başbakanı Bahreyn'i ziyaret etmiş oldu. Modi, görüşme sırasında Bahreyn'de açılan Hindu tapınağı Shreenathji'nin (Shree Krishna) de bakım ve onarım çalışmalarını gündeme getirdi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Raveesh Kumar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Medeniyetler arasında derin bağlar var. Kral El Halife, Başbakan Modi'yi Al Gudaibiya Sarayı'nda sıcak bir şekilde karşıladı. Her iki lider de karşılıklı çıkarlarla ilgili her konuda görüş alışverişinde bulundu" ifadelerini kullandı.

Kral, Hindistan Başbakanı'na Rönesans devlet nişanı verdi. Modi, "Bahreyn Kralı ile harika bir toplantı yaptık. Hindistan-Bahreyn ilişkilerini inceledik. Majestelerinin ben ve ülkemle dostluğuyla onur duyuyorum. Ödülü, 1.3 milyon Hindistanlı için alçak gönüllülükle alıyorum. Bu, Bahreyn Krallığı ile Hindistan arasındaki yakın ve dostane ilişkilerin bir sembolüdür ve tüm Hindistan için onurdur" dedi.

Modi, bundan önce Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeydi (BAE). Abu Dabi tahtının Prensi ile görüşmeler yapan Modi, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile iki ülke arasındaki ticareti ve kültürel bağları iyileştirmeye yönelik tedbirleri görüştü.

Burada BAE'nin en yüksek sivil ödülü olan “Zayed Emri” ile de, iki ulus arasındaki ikili ilişkileri artırma çabalarının takdirinin bir işareti olarak onurlandırıldı.

Görüşme sonrasında Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, Twitter hesabından Hintçe paylaşımda bulunarak "Mohammed bin Zayed, Hindistan Başbakanı'na, dostluğu ve işbirliğini ilerletmedeki rolünden dolayı "Zayed Madalyası" verdi. Mahatma Gandhi'nin 150. doğum yıldönümünü vesilesiyle de özel bir hatıra damgası çıkarıldı" dedi.

Hindistan-Bahreyn ikili ticareti son birkaç yıldır artarak devam ediyor. 2018-2019 yıllarında yaklaşık 1,3 milyar dolara ulaşan ticaretin yanında Bahreyn'de 350 bine yakın büyük bir Hint gurbetçi topluluğu bulunuyor ve ülkenin önemli sektörlerinde çalışıyorlar. Bahreyn'de Hindistan'a ile ortak girişim çerçevesinde hizmete giren 3 binden fazla yatırım yer alıyor. Gulf News'in aktardığı bilgilere göre Modi'nin Ağustos 2015'teki BAE ziyareti sırasında iki ülkenin ilişkisi Kapsamlı Stratejik Ortaklığa yükseltildi. Yine Modi, Şubat 2018'de BAE'yi Dünya Hükümet Zirvesi için ziyaret eti ve zirvede açılış konuşmasını yaptı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ise Hindistan'ı Şubat 2016 ve Ocak 2017 tarihlerinde ziyaret etti. Modi, "İki yatırımların güçlenerek devam etmesi ve yıllık yaklaşık 60 milyar dolar tutarındaki ticaret ile BAE üçüncü büyük ticaret ortağımız. Ayrıca BAE, Hindistan için dördüncü büyük ham petrol ihracatçısı. BAE'deki 3,3 milyon Hindistanlı da iki ülkenin canlı ilişkiyi açıklıyor. Ziyaret, BAE ile dostane ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir" demişti.

Hindistan İçişleri Bakanı Amit Şah 5 Ağustos tarihinde , Cammu Keşmir'e öteki eyaletlerden fazla özerklik tanıyan anayasanın 370. maddesinin kaldırıldığını duyurdu. Düzenleme sonrası Keşmir, kendi kanunları yerine Hindistan yasalarına tabi olmak durumunda kalacak. 

Narendra Modi yönetimindeki Yeni Delhi hükümeti, geçtiğimiz haftalarda Keşmir'in özerkliğini askıya aldı. Bölgeye askerler, paramiliter güçler yığan yönetim halen süren telekomünikasyon kesintilerine de imza attı. 

Hindistan'ın Kamu Güvenliği Yasası (PSA) kapsamında tutuklanan 4 bin Keşmirlinin iki yıla kadar hapisle karşı karşıya kalma ihtimalleri var. Bu, gerginliği daha da tırmandırmış durumda.

Kuveyt, Bahreyn, Katar ve Umman, Keşmir ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Suudi Arabistan ise yalnızca kısıtlamaları kınadı ve endişeli olduğunu söyledi.

Kaynak: Time Türk

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?