Kremlin'den Kadirov'a dostluk mesajı

Çeçenistan'da Rus yanlısı lideri Kadirov'u savunmak için yapılan eylemlerin Rusya'nın finans çeşmesini kısmaması için uyarı niteliğinde olduğu iddia edildi

Kremlin'den Kadirov'a dostluk mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kremlin, Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov'un faaliyetlerinin "herhangi bir soruna neden olmadığını" açıkladı.

Rus Dojd televizyon kanalı Rusya devlet başkanlığına yakın kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Ramzan Kadirov ve ülkedeki muhalifler arasındaki sözlü çatışmadan Kremlin yönetiminin ciddi derecede rahatsız olduğunu açıklamıştı. 

Dojd televizyon kanalı ise Grozni'de yapılan mitingin aslında Moskova’nın Çeçenistan’a federal bütçe desteğinin kesilmemesi gerektiği için bir sinyal olduğunu savundu. “Bu Kafkasların kalbi olan Çeçenistan’da ekonomik nedenlerden doğacak krizi önlemek için Moskova’ya gönderilen sinyal idi” denildi.

Salı günü konu hakkında basına konuşan Devlet Başkanı idaresi başkanı Sergei İvanov Ramzan Kadirov'un faaliyetlerinin kendileri için "herhangi bir soruna neden olmadığını" açıkladı.

12 Ocakta Ramzan Kadirov bazı Rus muhalifleri "vatan hainleri olarak" atamış ve onların "halkın düşmanları olarak yaptıkları yıkıcı faaliyetlerinden" dolayı mahkemeye verilmesini istemişti.

Grozni'de 22 Ocakta Kadirov’a destek için bir miting gerçekleştirildi. Protestocular Rus muhaliflerden Alexei Navalny ve Ilya Yaşin’in pankartlarını taşımıştı.

Rusya Federasyonu Konseyinde Kadirov’un sözleri "Çeçen halkının zihniyeti" olarak değerlendirilmişti. Pazartesi günü Rus Halkı Kongresinde konuşan Vladimir Putin Çeçen lideri "etkili çalışma"larından dolayı övmüştü.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 15:02
banner53
YORUM EKLE

banner39