banner15

Kudüs'ün Haç manastırına alıcı çıktı

Kudüs'te bulunan Haç manastırının, Gürcü bir milyarder tarafından kendi tarihlerine sahip çıkmak adına satın alınmak istediği iddia edildi

Kudüs'ün Haç manastırına alıcı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsmi açıklanmayan Gürcü bir milyarder Kudüs'te bir manastırı satın almak istiyor.

Tiflis’te yayınlanan Rezonans gazetesi, ismi açıklanmayan bir Gürcü milyarderin Kudüs'te bir manastırı satın almak istediğini haber verdi. Habere göre, Gürcü işadamı Kudüs'ün merkezinde bulunan manastırı satın almak için gizli görüşmeler yapıyor.

Rezonans ve Tiflis’in diğer gazetelerinde geniş yer verilen haberde, söz konusu işadamının, daha önce defalarca "Djvari" (Haç) manastır kompleksinin Gürcistan’a geri verilmesinden söz eden eski Başbakan Bidzina İvanişvili olduğu iddia edildi.

Prag’dan yayın yapan Svobada radyosu (Radyo Liberty) muhabiri George Kobaladze, Gürcü tarihçilerin, XI. yüzyılda Gürcü din adamı Prohori Şavsheli tarafından inşa edildiğini iddia ettiği "Haç Manastırı" olarak da bilinen bu kompleksin Gürcülerin kutsal topraklarla ilişkisinde çok önemli bir rol oynadığını söylediğini belirtti.

Bu manastırda ortaçağın ünlü Gürcü şairi Aslan derili şövalye destanının yazarı Şota Rustaveli’nin nakşı bulunuyor. Efsaneye göre, şair manastırda ya da ona yakın bir yerde defnedilmişti. Gürcistan'ın İsrail’deki eski büyükelçisi Laşa Jvania, daha önce bu manastırı başka bir Gürcü milyarder Badri Patarkatsişvili'nin de satın almak istediğini gazetecilere açıklamıştı. Gürcü Ortodoks Kilisesi (GOK) bu manastırın satın alınması ya da onun GOK'a iadesi konusunu hiçbir zaman doğrulamamıştı. Ancak Gürcistan Patriği Ilia, Kutsal Topraklara ziyareti sırasında bu konuyu gündeme getirmiş ve Gürcü rahiplerin bu manastırdaki ayinleri yönetmesine izin verilmesini istemişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 15:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48