banner39

Kürt Yönetimi'nden firmalara: 'Kuzey Irak' demeyin

Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi, özellikle Türk firmaların kullandığı "Kuzey Irak" ifadesi için şirketlere uyarı yazısı gönderdi

Asya 23.10.2013, 11:19 23.10.2013, 11:19
Kürt Yönetimi'nden firmalara: 'Kuzey Irak' demeyin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürdistanındaki Kürt yönetimi, Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı bölgenin Irak Anayasası'nda yer aldığı şekli ile bir resmi adının olduğunu belirterek bu nedenle 'Kuzey Irak' veya 'Irak'ın kuzeyi' ifadelerinin yer aldığı resmi yazışmaların kabul görmeyeceğini kaydetti. Konuyla ilgili olarak ayrıca Kürt parlamentosunun karar alması için bir teklif de sunuldu.

Yeni Şafak'ta Çetiner Çetin imzasıyla yer alan habere göre özellikle turizm şirketlerinin ve medya kurumlarının bu ifadeyi sıklıkla kullandığına dikkat çeken Kürt yetkililer, dün turizm şirketlerine yolladıkları mesajda "Bundan sonra hiçbir turizm şirketi 'Kuzey Irak' tabirini kullanamayacak." denildi.

Bugüne kadar bölgeyi tanımlamada her ideolojik kesim kendince bir kavramsallaştırmaya gidiyordu. Türk-Fars ve Arap milliyetçileri bölge için "Kuzey Irak" kavramını kullanırken Kürt milliyetçileri ise ağırlıklı olarak "Kurdistana Başûr" (Güney Kürdistan) veya da sadece "Başûr" (Güney) kavramını tercih ediyorlardı. Bölge, İslamcıların geneli tarafından ise "Irak Kürdistanı" şeklinde tanımlanmaktadır.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?