banner15

Kuzey-Güney buluşmasında üçüncü görüşme

Kuzey ve Güney Kore liderleri bugün ikinci kez bir araya geldi

Kuzey-Güney buluşmasında üçüncü görüşme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kore Yarımadası'ndaki tarihi görüşmenin ikinci gününde yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'un uluslararası uzmanların da gözetiminde, nükleer silahlandırmaya yönelik önemli bir adım olarak nitelendirdiği, bir füze motoru test istasyonunu ve füze fırlatma rampasını sökerek, kalıcı olarak ortadan kaldırmayı kabul ettiğini söyledi.

KORE'DE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILABİLİR

Güney Kore lideri, Kuzey Kore'nin ABD'nin gerekli karşılıkları vermesi halinde, ana Nyongbyon nükleer kompleksini kalıcı olarak sökmenin de arasından bulunduğu daha ileri adımlar atmak istediğini de sözlerine ekledi.

Moon ve Kim, Pyongyang'daki zirve görüşmelerinin ikinci gününün sonunda bir de ortak bildiri imzaladı. Moon ve Kim, iki ülke sınırında yer alan bir köyde mayınların kaldırılması kararı aldılar. 
Kuzey Kore lideri Kim, yakın gelecekte Güney Kore'yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Bugün bir araya gelen liderler, üç gün sürecek zirvede Kuzey Kore'nin Washington'la yürütülen görüşmeleri sürdürmesinin yanı sıra iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve Kore Yarım Adası'nda barış sağlanması için görüşmeler yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48