banner15

Kuzey Kore: ABD, Kuzey-Güney iş birliğini engellemeye çalışıyor

Komünist Parti yayın organında yer alan yazıda ABD'nin pürüz olarak gördüğü konuları bahane ederek, Koreler arası iş birliğini engellememesi gerektiği belirtildi.

Kuzey Kore: ABD, Kuzey-Güney iş birliğini engellemeye çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kore yayın resmi yayın organı Rodong Sinmun’da kaleme alınan yazıda, ABD tarafının Güney ve Kuzey Kore arasında ihtilaflı konuları gündeme getirmemesi gerektiği belirtildi.

Yazıda, "Koreler arası bağların gelişmesi, ABD'nin aleyhine değildir. ABD, Kuzey-Güney iş birliğine engel olmaya çalışırsa kendi başına dert açmaktan başka bir şey yapmış olmayacaktır" denildi.

Pyongyang yönetiminin uyarısı, Güney Kore'nin bu ay yapılacak liderler zirvesi için kesin tarih belirlemek üzere Kuzey'e temsilci göndermesinden bir gün önce geldi. 

İKİ KORE ARASINDA SICAK RÜZGARLAR

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 27 Nisan'da iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya gelmişti. Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

Moon ve Kim, nisan ayında yapılan tarihi zirvenin ardından 26 Mayıs'ta da bir araya gelmiş ve ülkeleri arasındaki barış sürecini ele almıştı. İki liderin eylül ayında, bu yılki üçüncü yüz yüze görüşmeyi yapması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 11:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48