Kuzey Kore ABD vatandaşını tutukladı

Kuzey Kore'ye turistik seyahate giden 85 yaşında Kore savaşına da katılmış bir ABD vatandaşı ülkesine dönmek üzereyken tutuklandı

Kuzey Kore ABD vatandaşını tutukladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kore savaşına katılan 85 yaşındaki bir ABD vatandaşı turistik amaçla gittiği Kuzey Kore'de tutuklandı.

ABD'li Merrill Newman, geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore'ye gitti. Newman'ın oğlu Jeff Newman, babasının pasaport ve vizesinde herhangi bir sorun olmamasına rağmen tutuklandığını açıkladı. Babasının Koreli yetkililerle bir tartışmaya girdiğini belirten Newman, tartışma konusunun Kore Savaşı olduğunu fakat ayrıntılara vakıf olmadığını söyledi.

Oul Newman, babasının tutuklandığını Japonya'nın Kyodo istihbarat servisinden öğrendiğini belirtiyor.

The San Jose Mercury News tarafından yayınlanan haberde Newman'ın 26 Ekim günü ülkeden çıkış yapmak üzereyken uçaktan indirildiği ve tutuklandığı yer alıyor. Bu tutuklamanın, 2012 Kasım ayında Kuzey Kore'de tutuklanan Amerikalı misyoner Kenneth Bae ile birlikte Kuzey Kore'nin diplomatik pazarlıklarda elini güçlendirdiği ifade ediliyor. Bae, 15yıl ağır işlerde çalıştırılmak üzere hüküm giymişti.

ABD'nin Kuzey Kore politikaları temsilcisi Glyn Davies, Pekin'de yaptığı açıklamada, Bae ve Newman dahil olmak üzere Kuzey Kore'de tutuklanan tüm Amerikalıların durumuyla ilgilendiklerini söyledi. ABD'nin Pekin ve Seul büyükelçilikleri de olaydan haberdar olduklarını fakat henüz durumu doğrulatamadıklarını açıkladı.

ABD hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada, Kuzey Kore'ye giden ABD vatandaşları, keyfi tutuklamalarla karşılaşabilecekleri konusunda uyarıldı. Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada ise, tutuklanan adamın ülke yasalarını ihlal ettiği iddia ediliyor.

Ayrıca Kuzey Kore, 7 Kasım'da bir Güney Kore casusunu da tutukladığını açıkladı ancak detay verilmedi. ABD'nin Seul büyükelçiliğinden bir yetkili ise yaptığı açıklamada, iki durumun birbirinden bağımsız olduğuna inandığını ifade ediyor.

Channing House'un Şubat 2012 bülteninde yer alan biyografisinde, Merrill Newman'ın Kore Savaşı sırasında ABD ordusunda piyade olarak görev yaptığı, savaştan sonra bir süre çeşitli dalalrda üretim ve ekonomi yöneticiliği yaptığı, 1984 yılında ise emekli olduğu yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 12:30
banner53
YORUM EKLE

banner39