banner39

Kuzey Kore gıda yardımı istedi

Birleşmiş Milletler geçen ay yaşanan sellerin ardından Kuzey Kore'nin yiyecek yardımı talebinde bulunduğunu açıkladı.

Asya 03.08.2012, 11:06 03.08.2012, 11:06
Kuzey Kore gıda yardımı istedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Kore, geçen ay ülkenin batı kesimleri vuran sel baskınında ekim arazilerinin zarar görmesi nedeniyle Birleşmiş Milletler’e (BM) acil gıda yardımı başvurusunda bulundu.

Pyongyang'daki BM yetkilileri selin etkilediği bölgeleri incelediklerini ve yiyecek yardımının acilen yapılması gerektiğine karar verdiklerini söyledi. BM yetkilileri bir salgının önüne geçmek için gıda yardımıyla birlikte temiz su ihtiyacının da bir an önce karşılanması gerektiğini duyurdu.

Kuzey Kore devlet televizyonu sel nedeniyle 119 kişinin hayatını kaybettiğini ve onbinlerce kişinin de evsiz kaldığını açıkladı.

Sel tarım alanlarına da zarar verdi ve ülkede zaten var olan yiyecek kıtlığını artırdı.

Bu arada, Çinli yetkililerle bir araya gelen Kuzey Kore lideri Kim Jung-un ülke ekonomisini kalkındırmak için tarihi bir reform süreci başlatabileceğinin sinyallerini verdi.

Kim Jung-un, hükümetin ülkesinde refah düzeyini artırmaya odaklanacağını belirterek ekonomi alanında Kuzey Kore’de geleneksel çizginin dışına çıkabileceği imasında bulundu.

Geçen ay yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, Kuzey Kore'nin 24 milyonluk nüfusunun üçte ikisinin kıtlık içinde yaşadığını ortaya koydu.

banner53
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?