Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un hayatı

Kuzey Kore'nin iddialı lideri Kim Jong Un vazgeçmediği nükleer denemeleri ve son haftalarda kızışan ABD ise restleşmelerinin ardından hayatı en çok merak edilen liderlerden biri haline geldi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un hayatı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçtiğimiz 50 yılda dünya, Kuzey Kore’nin çeşitli şekillerde tehditler savuşturmasına alışmıştı. Ancak, tehdit, emanet krallığının üçüncü en üst düzey lideri olan Kim Jong Un'un kararlarıyla daha keskin bir hal alıyor.

Kuzey Kore, ikincisini yaptığı Kıtalar Arası Balistik Füze (ICBM) denemesiyle "tek müttefiği" Çin ile "açık düşmanı" ABD arasındaki gerilimi körüklüyor.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken ülkenin lideri, Kim Jong Un hakkında çok az şey biliniyor. 

Kim Jong Un, 8 Ocak 1982, 1983 veya 1984'de doğdu.Anne babası

Ebeveynleri, Kuzey Kore diktatörü Kim Jong Il ve eşi Ko Young Hee idi. Kim Jong Chul isminde bir ağabeyi ve Kim Yo Jong isminde bir kız kardeşi var .

Kim Jong Un'un resmi doğum yılı 1982 iken ülkede takvim yıllarının değişiklik göstermesi sebebiyle gerçek tarih tam olarak bilinemiyor.

Bununla birlikte, ABD Hazine Departmanı tarafından Kim Jong Un'e yaptırım uygulanmasına yönelik yakın zamandaki eylem öncesi doğum tarihi 8 Ocak 1984 olarak belirtildi.

Bu dönemde, Kuzey Kore "Büyük Lider" Kim Il Sung tarafından yönetildi. Kim Jong Il mirasçıydı. Küçük Kim Jong Un İsviçre'ye yatılı okula gitmek üzere yola çıktı."Pak Un" olarak anılan ve Kuzey Kore büyükelçiliğinin bir çalışanın oğlu olarak tanımlanan Kim Jong Un'un, Bern yakınlarındaki Gümligen'deki bir İngilizce uluslararası  İngilizce okuluna katıldığı biliniyor.

Kim Jong Un, eski sınıf arkadaşları tarafından, zamanının çoğunu evde geçiren sessiz bir öğrenci olarak tanımlanmaktaydı, ancak aynı zamanda da kenidne has bir espri anlayışı olduğu da söylenmekteydi.

Eski sınıf arkadaşı Marco Imhof, Kuzey Kore lideri için "Komikti, her zaman  kahkaha atmak için bir sebebi vardı" dedi.

Bir başka sınıf arkadaşı, "Mizah duygusu vardı, herkesle, hatta Kuzey Kore'nin düşmanı olan ülkelerden gelen öğrencilerle bile iyi anlaşırdı. Politika konuşmak okulda tabu idi ... siyaset yerine futbol hakkında konuşurduk." dedi.

Kim Jong Un basketbolu severdi ve idolü Michael Jordan'dı.

Bildirildiğine göre genç Koreli, İsviçreli okul günlerinde odasının dört bir yanına Jordan’ın posterleri asıyordu. Kim Jong Un fazla kilolu idi ve sadece 5-6 kez bir basketbol oyuncusu olarak sportif oyunlara katılmıştı.

Eski sınıf arkadaşı Nikola Kovaceviç, "Çok rekabetçi ve şiddetli bir oyuncu" idi diyerek anıyor lideri.

Diğer bir sınıf arkadaşı Marco Imhof ise "kaybetmekten her zaman nefret etti, kazanmak onun için çok önemli" idi diyor.

Kim Jong Un'un ayrıca "fantastik" bir Nike spor ayakkabı koleksiyonuna sahip olduğu belirtiliyor. İsviçre'deki okuldaki eğitiminden sonra askeri eğitim için ülkesine döndü.

Kuzey Kore'ye döndükten sonra Kim Jong Un, abisi Kim Il Sung ile birlikte Askeri Üniversite'ye gitti. Bazı raporlar, 2007 yıllarında Kim’in babası ile birlikte askeri alan denetimlerine katılmaya başladığını belirtiyor.

Babası öldüğünde, Kim Jong Un çok az deneyime sahip olmasına rağmen siyasi ve askeri liderlik yolunda hızla yükselmeye başlamıştı.

Kim Jong Un'un "Ayak İzleri" olarak bilinen bir tema şarkısı var. Şarkı, insanları "Amiral Kim'in izini" takip etmeye çağırıyor. İşte şarkının sözleri:

Ayak İzleri, Ayak İzleri ... ileride parlak bir geleceğin sesini yaymak ... tramp, tramp, tramp, ah, ayak izleri.

Pek çok Kuzey Koreli, Kim Jong Un'ı "Büyük Lider" Kim Il Sung'un genç bir versiyonu olarak görüyor. Babasının oğlu.


Kim Il Sung 1956'da

Kim, büyükbabası Kim Il Sung ile özellikle saç kesimi ve çeşitli davranışlarıyla bir hayli benzerlik taşıyor. Kuzey Kore medyasının "çöp medyası tarafından yapılan kötü haberler" olarak nitelendirmesine rağmen, Kim Jong Un'in dedesine benzerliğini daha da artırmak için plastik cerrahi desteği aldığını ifade eden söylentiler dolaşıyor.

Kim Jong Il, 17 Aralık 2011'de kalp krizinden öldüğünde, genç Kim Jong Un dünyanın 4. büyük ordusunun, nükleer cephaneliğinin ve Kuzey Kore’nin başına geçti.

Babalarının "yumuşak" ve zayıf olduğunu düşündüğü ağabeyi Kim Jong Chol'ün önüne geçti. Avustralya basınına göre, diğer kardeşi Kim Jong Nam’ın rejim ile ilgili olumsuz sözleri var .
Kim iktidara geldiğinde yaklaşık 30 yaşında idi, Kim Jong Un dünyadaki en genç devlet başkanıdır.

Kim Jong Un'un en güvenilir danışmanları arasında, Kim Kyong Hui teyzesi ve kocası Jang Sung Taek bulunuyordu. Çifte, ülkenin ordusunu kontrol etmesi için Kim Jong Il tarafından görev verildiği ve çiftin daha fazla kazanç elde ederken genç liderin konumunu güçlendirmesine yardımcı olduğu bildiriliyor.

Fakat Aralık 2013 tarihinde, Kim Jong Un'un amcası ve eşi, genç lidere karşı darbe hazırlığında olmak suçlamasıyla idam edildi.(Amca Jang Song Taek, Kuzey Kore'de bir mahkemede)

12 Aralık 2013'te Kim Jong Un, amcası Jang Sung Taek'i idam ettirdi. Amcası, bir askeri darbeyle Kuzey Kore'yi kontrol etmeye çalışmakla suçlandı. Amcanın infazının ardından, Kim Jong Un'un amcanın ailesinin geri kalanını da öldürmeye devam ettiği yönünde haberler çıktı.

Ancak Kuzey Kore'nin İngiltere büyükelçisi, Jang Sung Taek'in ailesinin idam edildiği konusundaki iddiaları reddettmişti. Bunun yerine, Büyükelçi, bir yargılama sonrasında kadroda görev yapan Jang Sung Taek'in öldürüldüğünü ileri sürmüştü.

Eski bir amigo kız ile evli olup iki çocuğu olabilir.

Büyük Britanya krallığındaki liderler, konu, diğer önemli kişilere gelince genellikle çok gizli davranıyorlar, ancak Kim Jong Un karısı ile birlikte sık sık davetlere katılıyor ve fotoğraf çekilmesine izin veriyor.

Kuzey Kore basınında çıkan haberlerde, Temmuz ayında eski bir amigo kız ve şarkıcı Ri Sol Ju ile evlendiği bildirildi; ancak NBC Haber'e göre kimse evliliklerini tam olarak bilmiyor .


Güney Kore istihbaratı, çiftin muhtemelen 2009'da evlendiğine ve zaten bir çocuğa sahip olduklarına inanıyor. Söylentilere göre 2012 yılında birçok kişi onun bir kız çocuğu olduğu ileri sürülüyor. Çiftin 2015 yılında başka bir çocuğu olduğu sanılıyor.

Kim Jong Un, eski Chicago Bulls yıldızı Dennis Rodman'ı ziyaret ettiğinde adeta bir çocukluk fantezisi yaşadığı kamu oyuna yansımıştıBabası "Michael Jordan'ın Chicago Bulls için oynadığı hemen hemen her oyunun kayıtlı olduğu bir video kütüphanesine sahip" diyor. Kim Jong Un, çocukken çok sayıda Jordan posteri olduğu onunla ilgili ortada dolaşan söylentilerden bir diğeri. 

2013'te kendisinin bir suikast girişimine hedefi olduğu bildirildi. Güney Koreli istihbarat kaynakları, genç liderin "kuzeydeki hoşnutsuz halk " tarafından hedeflendiğine inandığını belirtiyor.

Kontrolü elinde tutma aracı olarak Kim Jong Un, son derece kavgacı bir poltika izler hale geldi. Güney Kore ile tüm bağlantılarını kesiyor ve komşusunu termonükleer savaşla tehdit ediyor. ABD ile sürekli restleşme halinde. Babası ve büyükbabasının ardından aynı tehditleri kullanmaya devam ediyor.

Kim Jong Un, gücünü daha fazla arttırmak düşüncesiyle Güney Kore ve Batı ülkelere ile savaşa devam etmeyi tercih ediyor.

Kuzey Kore, yaptırım tehdidine rağmen, Kim Jong Un yönetimindeki balistik füzeleri ve nükleer cihazları test etmeye devam etti. 2012'de ülke ilk uydusunu uzaya fırlattı. Yönetimi devraldığından bu yana Kim Jong Un, balistik ve nükleer silah yapımı ile ilgili çalışmalara devam etti.

2013'te Kuzey Kore, üçüncü defa  nükleer silah denemesini yaptı. Nisan 2015'te üst düzey bir ABD'li general , Kuzey Kore'nin ABD'nin batısındaki kıyılara ulaşabilecek nükleer füzeler geliştirebileceği konusunda uyarıda bulundu .

2016 yılına kadar nükleer testler ve buna karşılık uluslararası kınamalar devam etti.


5 Ocak 2016'da, Kuzey Kore dördüncü nükleer testini gerçekleştirdi. Pyongyang, testin minyatür hidrojen bombası olduğunu iddia etti.

Patlamaya tepki olarak, dünya liderleri Kuzey Kore'ye şiddetle karşı çıktılar . Kuzey Kore'nin ana müttefiki Çin bile, testlere şiddetle karşı olduğunu açıkça belirtti.

Eylül 2016'da, Kore'nin beşinci ve en güçlü nükleer denemesini gerçekleştirdi. Bazı tahminler patlamanın Hiroshima'ya düşen bombadan daha güçlü olduğunu ileri sürdüler.

MALEZYA'DAKİ KARDEŞ CİNAYETİ

Jong Un'un üvey kardeşi Kim Jong-Nam'a Malezya hava limanında suikast yapılması, tüm dünyanın ilgisini çekti.


13 Şubat 2017'de, Kim'in üvey kardeşi Kim Jong Nam, Kuala Lumpur havaalanında zehirlendi .
Malezya polisi, Kim'in hükümetinin talebi sonrası bir otopsi yaptı ve iki yabancı kadının bu olayın faili olarak tesbit edildiğinin ileri sürdü.

Malezya, doğrudan Kuzey Koreyi cinayeti teşvik etmekle suçladıktan sonra, müttefikler arasındaki çatışma Mart ayında arttı. Kuzey Kore, Malezya vatandaşlarının ülkeden çıkışlarını önleyen bir emir yayınlarken, Malezya ise bu hamleye Kuzey Korelilere vizesiz girişini iptal ederek yanıt verdi.

TRUMP İLE İLİŞKİLER

Trump döneminde, Kuzey Kore ile çatışma yeni bir seviyeye ulaştı.

Başkan Donald Trump göreve başladıktan kısa bir süre sonra, Kuzey Kore'yi ABD için en büyük tehdit olarak nitelendirdi.

Başkan Barack Obama'nın "stratejik sabır" yoluyla diplomatik müzakere teşebbüsleri, Trump yönetiminde, Kuzey Kore'nin derhal nükleer silahlardan uzaklaştırılması talebine dönüştü.

Kim, pazar günü ABD Başbakan Yardımcısı Mike Pence'nin ülkesinin Güney Kore'deki silah programını görüşmeyi planladığı sırada, başarılı olmayan başka bir nükleer füze  testiyle misilleme yaptı. ABD Kuzey Kore'nin başka bir test yapması durumunda "ortaya çıkması muhtemel olan ciddi bir uluslararası tepkiyi" hatırlatarak Kuzey Kore elçisini uyardı ve "her an" nükleer savaş patlak verebilir" dedi.

Kaynak: uk.businessinsider

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 12:10
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
buraktoz
buraktoz - 2 yıl Önce

adama helal olsun

banner39