banner15

Kuzey Kore liderinin oğluna generallik

Kim Jong-il'in küçük oğlunun general yapılması, batı basını tarafından "Kuzey Kore'nin yeni veliahtı açıklandı" şeklinde yorumlandı

Kuzey Kore liderinin oğluna generallik

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Kore resmi medyası, ülkenin lideri Kim Jong-il'in en küçük oğluna general rütbesi verildiğini duyurdu. Açıklama, ülkenin son 30 yılda sahne olduğu en büyük siyasi kongrenin ardından yapıldı.

BBC'nin haberine göre, bu atama kendisi de iktidarı babasından devralan Kuzey Kore liderinin halefinin kim olacağı konusunda belirleyici bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Washington Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nden Kore uzmanı Profesör Victor Cha, en genç oğul Kim Jong-un'un askere hiç gitmeden orgeneralliğe atanmasının, sağlığı kötüye giden liderin iktidarı devretmeye hazırlandığının göstergesi olduğunu söylüyor.

Önceki Amerikan Başkanı George Bush'un da danışmanlığını yapan Profesör Cha'ya göre, yeni lider, ülkenin çizgisinde bir değişiklik getirmeyecek.

Güney Koreli bazı uzmanlar ise Kuzey Kore'deki liderlik değişimin, ülkeyi istikrarsızlığa sürükleme potansiyeli olduğunu savunuyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in kız kardeşine de generallik rütbesi verildiği ve bunun da liderin ölümü ardından görevi geçici olarak kız kardeşin alacağı anlamına gelebileceği yorumları da yapılıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 08:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48