banner15

Kuzey Kore, nükleeri askıya alıyor

Güney Kore'nin dahil olduğu 6'lı görüşmelerin yeniden başlaması halinde nükleer füze denemeleriyle ilgili moratoryum ilan etmeyle hazır olduğunu açıklandı.

Kuzey Kore, nükleeri askıya alıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili görüşmelerin yeniden başlaması halinde nükleer füze denemeleri konusunda moratoryum ilan edebileceği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Basın sözcüsü Natalya Timokova, Medvedev ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Pyonyang'ın Rusya, Çin, Japonya, ABD ve Güney Kore'nin dahil olduğu 6'lı görüşmelerin yeniden başlaması halinde nükleer füze denemeleriyle ilgili moratoryum ilan etmeyle hazır olduğunu söyledi.

Kim'in görüşmede nükleer programlarıyla ilgili görüşmelerin yeniden başlatılmasını önkoşulsuz kabul ettiğini ifade eden Timakova, Kim'in ayrıca Medvedev'i ülkesine davet ettiğini kaydetti.

Medvedev de görüşmeden sonra gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Kim ile Güney Kore'ye Kuzey Kore üzerinden gaz gönderilmesi için üçlü bir komisyon kurulması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Görüşmede gaz alanında işbirliği için kesin sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Medvedev, ''Özellikle Kuzey Kore üzerinden Güney Kore'ye gaz gönderilmesi için bir komisyon kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Kuzey Kore üzerinden Güney Kore'ye bin 100 kilometre uzunluğunda boru hattı inşa edilmesi planlanıyor. Kuzey Kore bu projenin hayata geçirilmesi üzerinde çalışıyor'' dedi.

Bu arada, Rusya Maliye Bakanı Birinci Yardımcısı Sergey Storçak da yaptığı açıklamada, görüşmede Kuzey Kore'nin Sovyetler Birliği döneminden kalma 11 milyar dolarlık borç konusunun da ele alındığını kaydetti.

MEDVEDEV VE KİM ASKERİ ÜSTE BİR ARAYA GELDİ

Kim, 2002 yılından beri Rusya'ya yaptığı ilk geziye uçak korkusu yüzünden zırhlı treni ile geldi ve Medvedev ile şu ana kadar alışık olunmayan bir şekilde askeri üs içinde bir araya geldi.

Sibirya'da zırhlı treniyle ''eğlence gezisi'' yapan ve Medvedev ile bugün yaptığı görüşmeye Mercedes marka limuzini ile gelen Kim, kendisiyle görüşmek için Karadeniz sahilindeki Soçi kentinden Sibirya'ya gelen Medvedev'e teşekkür etti.

Medvedev, Kim'in bu sözlerine, ''Söz konusu partnerlerimizle görüşmek olunca bu çok da uzak bir mesafe sayılmaz'' karşılığını verdi.

Kim, bunun üzerine Medvedev'e yakın ilgisi için teşekkür ederek, ''Sayın Başkan biz bir eğlence gezisi yapıyoruz'' dedi. Rusya gezisine cumartesi günü başlayan Kim zırhlı treni ile Sibirya'nın doğu bölgesini gezdi.

Kuzey Kore'nin güvenlik endişelerinden dolayı Kim'in bir hafta sürmesi beklenen Rusya ziyareti büyük bir gizlilik içinde tutuldu. Kim'in pazar günü Sibirya bölgesindeki bir hidroelektrik santraline yaptığı ziyarette fotoğrafını çok az sayıda kişi çekebilirken, dün Ulen Ude kentine gelen Kim'in istasyondaki trenine polis kimseyi yanaştırmadı.

Rus haber ajansları, Kim'in dün Sibirya'daki Baykal Gölü kıyısındaki tablo kadar güzel olduğu belirtilen bir köye konvoy halinde gittiğini, Kim'in Baykal Gölü'nde tekne ile 2 saat tur attığını ve bu tur esnasında kendisine 2 adet Kuzey Kore teknesinin eşlik ettiğini duyurdular.

''Inform Polis Online'' adlı web sitesi de görgü tanıklarına dayandırarak yayımladığı haberde, ''Baykal Gölü'nün yaz aylarında bile son derece soğuk olması yüzünden Kim karada suya girmeyi tercih etti. Kendisi Baykal Gölü'nden getirilen suyla doldurulan bir havuzda yüzdü. Buryatiya bölge yönetimi parlamento Başkanı da havuzda Kim'e eşlik etti. Kim, gölün Rusların gururu olduğunu ve gölün korunması gerektiğinin altını çizdi'' ifadesine yer verildi.

Rus yetkililerin Kim'e çoğunluğu etten yapılan geleneksel Buryat yiyeceklerinin yanı sıra Baykal Gölü'nden avlanan ve odun ateşinde pişirilen balık ikram edildi.

Rus haber ajansı İtar-Tass, Kim'in dün ayrıca Ulan-Ude kentine giderek burada bir Sukhoi savaş uçuklarının da yapıldığı fabrikayı gezdiğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 02:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35