Kuzey Kore, nükleeri bırakmıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin hazırladığı raporda, Kuzey Kore, BM yaptırımlarını ihlal ediyor. Raporda Kuzey Kore yönetiminin nükleer ve füze programlarını durdurmadığı belirtiliyor.

Kuzey Kore, nükleeri bırakmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
BM uzmanlarının hazırladığı rapora göre, Kuzey Kore yönetimi nükleer faaliyetlerine ve füze üretimine devam ediyor. Ayrıca yasa dışı ürün transferlerini büyük ölçüde artırdığını da ekledi. Pyongyang yönetiminin silah ticareti yaptığı da Cuma günü konseye sunulan raporda dile getirildi.

Kuzey Kore yönetimi hazırlanan raporla ilgili yorumda bulunmadı.

ABD yönetimiyle Kuzey Kore arasında yaşanan siyasi kriz geçen aylarda iki ülke liderinin bir araya gelmesiyle düzelme eğilimi göstermişti. Geçen hafta ABD casus uyduları tarafından Pyongyang dağlarındaki fabrikalarda füze üretildiği tespit edilmişti.

ABD İLE KUZEY KORE ARASINDA KAVGA DANIŞIKLI DÖVÜŞ

ABD ve Kuzey Kore'nin, aralarındaki gerilimi dengede tutarak dünya siyasetini meşgul ettiklerine yönelik görüşler de dile getiriliyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan uzmanlar, dünyanın geri kalanında yaşanan açlığın, savaşların ve insani krizlerin, iki ülkenin açıklamalarıyla dünya gündeminden hızla kaybolduğunu söylüyorlar.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 12:04
YORUM EKLE

banner33

banner37