banner39

Kuzey Kore Taşkent'teki büyükelçiliğini kapattı

Kuzey Kore'nin nükleer silah denemelerinin ardından Güney Kore yakın ekonomik ilişkiler içinde olduğu Özbekistan'a Kuzey Kore Büyükelçiliğini kapattırdı

Asya 23.08.2016, 09:38 23.08.2016, 09:38
Kuzey Kore Taşkent'teki büyükelçiliğini kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore Özbekistan Büyükelçiliğini kapattı.

Güney Kore medyası ise Kuzey Kore Pyongyang diplomatlarının Taşkent’i terk ettiğini ve Kuzey Kore Büyükelçiliğine ait binanın satışa çıkarıldığını haber verdi.

Bazı kaynaklar, Kuzey Kore Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) devletlerindeki diplomatik misyonlarını yeniden oluşturacağını ve buna göre Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonraki bölünen sınırların ardından sadece Rusya'da Kuzey Kore Büyükelçiliği bulunacağını ileri sürdü.

Kuzey Kore yetkilileri, Taşkent Büyükelçiliğinin kapatılması konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı. Haberde Pyongyang büyükelçiliğinin kapatılmasıyla Özbekistan ve Kuzey Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin kesilmeyeceği de bildirildi.

Güney Kore medyası, Kuzey Koreli diplomatların Güney Korel Seul hükümetinin Taşkent'te yaptığı baskı sonucu ülkeyi terk etmek zorunda kaldıklarını iddia etti. Bunun nedenini ise Özbekistan ve Güney Kore arasındaki çok yönlü ve sıkı ilişkilere bağladı.

Habere göre, Kuzey Kore'nin bu sene Ocak ayında nükleer silah testi yapmasının ardından Güney Kore, Taşkent hükümetinden Kuzey Kore diplomatlarını sınır dışı etmesini istedi.

Güney Kore, son yıllarda Özbekistan’da bulunan ana yatırımcılardan biri. Üstelik ülkenin en büyük projeleri Seul hükümetinin desteği ile yapılıyor.

Kuzey Kore ve Özbekistan arasında diplomatik ilişkiler 1992 yılında kurulmuştu. Kuzey Kore'nin dünya çapında 46 elçiliği bulunacak. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?