Kuzey Kore'de 'nükleer'sarsıntı

Kuzey Kore'deki depremin ardından gelen nükleer deneme haberleri Pyongyang yönetimi iddiaları doğruladı

Asya 12.02.2013, 07:52 12.02.2013, 08:24
Kuzey Kore'de 'nükleer'sarsıntı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'de 4,9 şiddetinde depremin meydana gelmesinin ardından ''Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığına inandıklarını'' bildirdi.

Şinhua ajansının Güney Kore kaynaklarına dayandırarak yaptığı haberde, Kuzey Kore'de depremin meydana gelmesinin ardından, bunun "ülkenin üçüncü nükleer testini yaptığının potansiyel sinyali olduğu" kaydedildi.

Çin sismoloji yetkilileri de 4,9 şiddetinde sarsıntının yaşandığı ve derinliğinin "sıfır" kilometre olduğunu duyurdu.

Güney Kore'nin YONHAP ajansı, Kuzey Kore'nin Kuey Hamkyung bölgesindeki Kilju kasabasında yerel saat ile 11.57'de depremin tespit edildiğini ve bu bölgenin nükleer deneme alanı olduğunu duyurdu.

"Kuzey Kore'nin denemesinin" ardından, Güney Kore ordusu sınır ötesi potansiyel provokasyonlar için alarm durumuna geçti.

Haberde, Güney Koreli bir yetkilinin "Kuzey Kore'nin nükleer deneme planına ilişkin ABD ve Çin'i uyardığı" bilgisini de yer verildi.

Kuzey Kore doğruladı

Kuzey Kore Resmi Ajansı da, "Ülkenin üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini" duyurdu.

Şinhua ajansının haberine göre, Pyongyang mahreçli haberine göre Kuzey Kore ajansı, "ülkenin ABD'nin düşman politikasına karşı ulusal güvenliğini korumak için üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini" açıkladı.

Pyongyang hükümeti 2006 ve 2009 yıllarında benzer nükleer denemeler yapmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?