banner15

Kuzey Kore'den ABD vatandaşına yeni bir tutuklama daha

Kuzey Kore 62 yaşındaki Amerikalı bir tutuklunun, içinde nükleer bağlantılara ve askeri sırlara dair belgelerin bulunduğu bir hafıza kartını çalarak casusluk yapmak suçundan ekim ayında gözaltına alındığını açıkladı

Kuzey Kore'den ABD vatandaşına yeni bir tutuklama daha

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore, Pyongyang yönetimine karşı düşmanca faaliyet içinde bulunmak suçlamasıyla 15 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına mahkum ettiği Amerikalı öğrencinin ardından, elinde başka bir ABD vatandaşının tutuklu bulunduğunu duyurdu.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kim Tong Chol, düzenlediği basın toplantısında, Amerikalının yönetimi yıkmaya teşebbüsten suçlu bulunduğunu belirtti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un küçük kardeşi Kim Tong Chol, 62 yaşındaki Amerikalı tutuklunun, içinde nükleer bağlantılara ve askeri sırlara dair belgelerin bulunduğu bir hafıza kartını çalarak casusluk yapmak suçundan ekim ayında gözaltına alındığını ifade etti.

Pyongyang yönetimi, tutukladığı yabancı uyrukluları Kuzey Kore'nin siyasi yapısını öven ve suç itirafı içeren bildiriler okumaya zorluyor.

Kuzey Kore Yüksek Mahkemesi, 16 Mart'ta Amerikalı öğrenci Otto Warmbier'i, "ABD hükümetinin Kuzey Kore'ye karşı izlediği düşmanca politika çerçevesinde ülkeye turist olarak girdikten sonra halkın birliğini bozmak" suçundan 15 yıla hapse mahkum etmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 12:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48