banner39

Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit

Hidrojen bombası denemesi iddiasıyla gündeme gelen Pyongyang yönetimi, küçültülmüş balistik füzelerde ABD'yi vurabileceğini savundu

Asya 12.01.2016, 17:54 12.01.2016, 17:54
Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore, hidrojen bombası denediği iddiasının ardından şimdi de küçültülmüş balistik füzelerde ABD'yi vurabileceğini savundu.

Kuzey Kore yönetiminin yanı sıra ülkenin resmi haber ajansı KCNA da ordunun tam donanımlı küçültülmüş hidrojen bombası geliştirdiğini ve "ABD'yi tek seferde yok edecek" güce sahip olduğunu iddia etti.

Uluslararası analistler, Pyongyang'ın 6 Ocak'taki nükleer deneme açıklamasına karşın, Kuzey Kore'nin bu denemeyi yapmadığı görüşünde. Geçen bir hafta süresince çok sayıda uluslararası organizasyon, denemenin yapıldığına dair şüpheleri olduğunu ifade etti.

Daha önce de ABD'yi tehdit eden Kuzey Kore'nin bu seferki iddiasının, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) nükleer denemelerin tamamen önüne geçecek diplomatik adımlar attığı bir dönemde ortaya çıkması dikkati çekti. Pyongyang yönetiminin, "ABD'yi tek seferde yok edecek" güce sahip olmasa da nükleer silah üretmek için çalışmalarına devam etmesi endişeyle karşılanıyor. Kuzey Kore yönetiminin son yıllarda ülkesine yönelik yaptırımlara, nükleer füze ve denizaltından fırlatılan balistik füzelerin denetlenmesine izin vermediği belirtiliyor.

Öte yandan bu hafta konuyu gündemine alan Batılı ülkelerin görüşmelerinin sonuçlanması bekleniyor. Görüşmeler sonucunda, Kuzey Kore'nin silahsızlanması ve uluslararası sistemle diyaloğun devam etmesi amaçlanırken, Pyonyang yönetimi ise 2008'den beri bu taleplere sıcak bakmıyor.

Kuzey Kore, 6 Ocak'ta hidrojen bombası denemesi yaptığını ve başarılı olduğunu açıklamıştı. Açıklama öncesinde de denemenin yapıldığı ileri sürülen Punggye-ri bölgesinde 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedilmişti. Kuzey Kore, en son 2013'te nükleer denemede bulunmuştu. Pyongyang yönetiminin üçüncü nükleer denemesi, bölgede gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden olmuştu. Birleşmiş Milletler kararlarıyla nükleer denemede bulunması yasaklanan Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un, geçen ay "ülkesinin atom bombası ve hidrojen bombası denemeye hazır olduğu" iddiasını ortaya atmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?