banner39

Kuzey Kore'ye ilk cami İran'dan

Komünist rejimle yönetilen Kuzey Kore'de ilk camiyi İran yaptı.

Asya 04.05.2015, 23:49 05.05.2015, 10:24
Kuzey Kore'ye ilk cami İran'dan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Komünist rejimle yönetilen Asya'nın küçük ülkesi Kuzey Kore'de ilk camiyi İran açtı. İran, Kuzey Kore'nin Pyongyang Büyükelçiliği binasının bahçesine, ülkenin ilk camisini iki yıl önce 2013 yılında açtı.

Romanya Büyükelçiliği'yle bitişikte bulunan İran Büyükelçiliği bahçesine yapılan iki minareli caminin kubbesinde Arapça "Allah" lafzı yer alıyor.
 
İran Büyükelçilik personelinin ibadetlerini eda ettiği caminin bir benzeri İran'ın Tokyo Büyükelçiliği'nde de yapılmış durumda.

Kuzey Kore'de Mısır, Pakistan ve Libya gibi ülkelerin de büyükelçilikleri bulunuyor; ancak bu ülkelerden hiçbirinin bu şekilde bir camisi yok. Büyükeliçiliklerin içinde muhtemelen mescid şeklinde ibadethaneler vardı.

Kuzey Kore'de görünüşte din özgürlüğü var ancak; vatandaşların dini inanışlarını açıkça sergilemeleri, istedikleri bir dine inanmaları çok zor bir ihtimal.

Batılı bazı ülkeler, Kuzey Kore'de 10 binlerce Hıristiyanın ya da misyonerin cezaevlerinde olduğunu savunuyor; ancak bunu doğrulayacak veriler yok.

Yorumlar (1)
Vatandaş 7 yıl önce
Din, Kuzey Kore de tamamen yasaktır!!! Kim Namaz kılacak orada? Ne işe yarayacak? Özgürlük denen kavram yok orada. Kuzey Koreliler dış dünyayı bambaşka sanıyor. Yıkarlar o camiyi maalesef
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?