banner39

Kuzey ve Güney Kore masaya oturdu

2007'den bu yana ilk üst düzey görüşme için bir araya gelen yetkililerin gündeminde Kore Savaşı sırasında ayrılan ailelerin yeniden bir araya getirilmesinin yer aldığı sanılıyor.

Asya 12.02.2014, 10:58 12.02.2014, 10:58
Kuzey ve Güney Kore masaya oturdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney ve Kuzey Kore'den üst yetkililer, 2007'den bu yana ilk üst düzey görüşme için bir araya geldi.

Kuzey Kore tarafından talep edildiği belirtilen görüşmelerin, sınır kasabası Panmunjom'da yapıldığı, görüşmelerin belirli bir gündemi bulunmazken, ele alınacak konular arasında Kore Savaşı sırasında ayrılan ailelerin yeniden bir araya getirilmesinin yer aldığı sanılıyor.

Geçen yıl eylül ayında yapılması kararlaştırılan "aile buluşmasını" iki ülke arasındaki gerginliğin tırmanması üzerine son dakikada iptal eden Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin ortak askeri tatbikatlarını sürdürmesini gerekçe göstererek, bu ay içinde hayata geçirilmesi planlanan buluşmayı da iptal edebileceği tehdidinde bulunmuştu.

Buna rağmen siyasi yorumcular, Güney Kore ile ilişkileri düzeltmek isteyen Pyongyang'ın "aile buluşmasını" iptal etmesinin bu kez düşük bir olasılık olduğunu düşünüyor.

Kuzey ve Güney Kore, en son 2007'de bir dizi üst düzey görüşmede bulunmuş, 2011'de de iki ülkeden temsilciler Endonezya'daki bölgesel güvenlik forumu sırasında nükleer konuları ele almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?