banner39

Kuznetsov'dan, Suriye-Kıbrıs arasına denizaltı fiber-kablo

Suriye'de operasyon yapmak üzere tek uçak gemisi Kuznetsov'u Akdeniz'e gönderen Rusya'nın Kıbrıs ile Suriye arasında denizin altına internet kablosu döşediği öne sürüldü

Asya 22.10.2016, 08:26 22.10.2016, 09:01
Kuznetsov'dan, Suriye-Kıbrıs arasına denizaltı fiber-kablo

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın içerisinde savaş gemisi Amiral Kuznetsov'un da bulunduğu sekiz gemisi Akdeniz'e doğru ilerlerken gemi hakkında farklı iddialar gündeme geliyor.

New Zeland Herald gazetesi bu gemilerin Kıbrıs adasıyla Suriye arasında su altı internet kabloları döşediğini iddia etti. Washington Times ise Rus donanmasının Akdeniz'deki su altı internet kablolarının haritasını çıkarttığını öne sürdü. 

Rusya envanterinde bulunan tek uçak gemisinin Suriye'ye gönderilmesi ve askerlerin Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim hava üssündeki Rus askerlerle koordineli bir biçimde operasyonlar düzenleyeceğini de aktaran kaynaklar, Amiral Kuznetsov’un ocak sonuna kadar Suriye kıyılarında kalacağını belirtti. 

Filoda Amiral Kuznetsov’un yanı sıra nükleer füze gemisi ‘Pyotr Vekiliy’, denizaltısavar gemileri ‘Severmorsk’ ve ‘Vice-Admiral Kulakov’ ile tedarik gemileri yer alıyor.

Rus denizaltıları ve casus gemileri küresel internet iletişiminin neredeyse tamamını sağlayan hayati önemdeki denizaltı kablolarının hemen dibinde aktif olarak operasyonlar yürütüyor.

Ruslar'ın çatışma dönemlerinde bu ağlara saldırmayı planlıyor olabileceğine yorulan bu durum bazı ABD'li askeri ve istihbarat yetkilileri arasında endişelerin tırmanmasına sebep oluyor.

Bugünkü alarmın seviyesi çok daha yüksek zira herhangi bir çatışma veya gerginlik ortamında Rusya'nın nihai olarak fiber-optik kablolara gerçekleştireceği bir saldırı, Batılı hükmetlerin, ekonomilerin ve vatandaşların bağımlısı oldukları hızlı ve anlık iletişimin kesilmesiyle sonuçlanabilir.

İngiliz İstihbarat servisi GCHQ’nun, Kıbrıs’tan geçen ve bazı ülkelere uzanan fiber optik kablolar üzerinden casusluk faaliyetleri yürüttüğüne dair iddialar gündemini koruyor.

İddialara göre GCHQ’nun Güney Kıbrıs’taki Dikelya Üssü’nde bulunan Aya Nikola istasyonunda görev yapan İngiliz ajanlar; Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’dan gelip Kıbrıs’tan geçen 14 denizaltı fiberoptik kablosuna bağlanarak on milyonlarca e-posta, telefon görüşmesi, anlık mesajlaşma ve diğer internet tabanlı veri trafiğini izleyebiliyor.

İngilizlerin fiber optik kabloları, 1960 yılında Güney Kıbrıs ile yapılan bir anlaşma sonucunda izleyebiliyor. 

Türkiye ile ada arasında iki hat bulunuyor. Türkiye’nin güneyinden giden bu hatların biri eski biri yeni. Adada bunun dışında bir de Güney tarafında fiber hub’ı olarak tarif edilen bir merkezi üs bulunuyor.

Güney hub’ının içerisinde siyasal nedenlerden dolayı Türkiye bulunmuyor.     Burada birçok Avrupa ve Ortadoğu ülkesi yer alıyor. Örneğin İsrail’den gelen bir veri önce Güney hattına ulaşıyor oradan da İtalya’ya taşınıyor. Veya Mısır’dan gelen bir hattın Avrupa’ya transferinde de bu merkez rol oynuyor.

Buradaki hattın önemi, Ortadoğu’nun Avrupa’ya çıkış noktasının olması. İngiliz İstihbaratı böylelikle Avrupa ve Ortadoğu arasındaki merkezi internet trafiğini de kontrol altına almış oluyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?