Lahey'de ilk defa devlet başkanı yargılandı

Fildişi Sahili'nin eski lideri Gbagbo, 3 bine yakın kişinin öldüğü şiddet olayları nedeniyle UCM'de yargılanan ilk lider oldu

Lahey'de ilk defa devlet başkanı yargılandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fildişi Sahili'nin eski Devlet Başkanı Laurent Gbagbo, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan ilk eski devlet başkanı oldu.

70 yaşındaki Gbagbo, 2010'daki seçimleri kaybetmesinin ardından ülkede yaşanan ve 3 bine yakın kişinin öldüğü şiddet olayları nedeniyle, insanlığa karşı suç işlemekten yargılanıyor. 2010'da rakibi Alassane Outtara'ya karşı kaybettiği seçimin ardından devlet başkanlığından ayrılmayı reddeden Gbagbo, koltuğunu korumak için şiddeti kullanmakla suçlanıyor.

Gbagbo Fransız askerlerinin de desteklediği Devlet Başkanı Outtara'ya bağlı güçler tarafından 2011’de tutuklanmış ve Lahey'e gönderilmişti. Bugün Lahey’deki mahkemede sanık sandalyesinde oturan Gbagbo ve birlikte yargılandığı eski milis lider Charles Ble Goude, haklarındaki suçlamaları reddetti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 17:23
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferdi
Ferdi - 5 yıl Önce

Irak'a kitle imha silahları yalanıyla girip, 2 milyon Müslüman öldüren, sonra da "aa yokmuş silah" diyen Bush'u ve neredeyse her Ramazan ayında binlerce Müslüman'ı zalimce katleden İsrailli politikacıları o mahkemeye çıkarmadıkları sürece, Lahey Adalet değil ancak "Adele" Divanı olabilir. Kimin adelesi daha gelişmişse onun "adaleti" işler.. Yüzyıllardır Batı böyle gelir böyle gider..

banner39